01.12.2020 r.
5 min

Czy pracownik może świadczyć pracę podczas izolacji lub kwarantanny spowodowanej COVID-19?

Ekspert PCKP

Skopiuj link
01.12.2020r.
5 min

W pierwszej kolejności warto doprecyzować, czym różni się kwarantanna i izolacja. Na kwarantannę kierowane są co do zasady osoby zdrowe, które miały (lub mogły mieć) kontakt z osobą zakażoną, a także osoby powracające z zagranicy i osoby wspólnie z nimi zamieszkujące. Natomiast zgodnie z tzw. ustawą COVID-ową izolacja w warunkach domowych to odosobnienie osoby chorej z przebiegiem choroby zakaźnej niewymagającej bezwzględnej hospitalizacji ze względów medycznych, w jej miejscu zamieszkania lub pobytu, w celu zapobieżenia szerzenia się chorób szczególnie niebezpiecznych i wysoce zakaźnych. Ponadto, na podstawie przepisów rozporządzenia Rady Ministrów z 9 października 2020 roku, osoba, u której stwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2, od dnia uzyskania pozytywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2, jest poddana obowiązkowej izolacji w warunkach domowych, chyba że osoba ta została skierowana do izolatorium lub poddana hospitalizacji.

W dużym uproszczeniu należy przyjąć, że kwarantannę odbywają osoby zdrowe, natomiast w izolacji przebywają osoby zakażone wirusem Sars-CoV-2. Z tego względu pracodawcy uznawali, iż pracownicy w trakcie kwarantanny jako zdolni do pracy mogą wykonywać swoje obowiązki zdalnie, jeżeli wyrażą taką wolę, pracodawca zgodzi się na to, zaś charakter pracy wykonywanej przez tego pracownika nie będzie się sprzeciwiał wykonywaniu jej w ten sposób. Oczywiście muszą wtedy zrezygnować z pobierania zasiłku chorobowego, bowiem będzie im przysługiwać wynagrodzenie za pracę w pełnej wysokości. O wiele większe wątpliwości budzi natomiast możliwość pracy w trakcie izolacji domowej.

W ustawie z dnia 28 października 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z przeciwdziałaniem sytuacjom kryzysowym związanym z wystąpieniem COVID‑19, która pomimo przejścia całej drogi ustawodawczej, nie została jeszcze opublikowana w Dzienniku Ustaw ustawodawca odniósł się do dopuszczalności świadczenia zdalnej pracy przez pracownika przebywającego na kwarantannie.

Zgodnie z dodawanym do ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych art. 4h ust. 1„W okresie ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, pracownicy i inne osoby zatrudnione, poddane obowiązkowej kwarantannie, mogą, za zgodą pracodawcy albo zatrudniającego, świadczyć w trybie pracy zdalnej pracę określoną w umowie i otrzymywać z tego tytułu wynagrodzenie. Do warunków świadczenia pracy stosuje się przepisy art. 3 ust. 3–8.”.

Takie rozstrzygnięcie wywołało spore rozczarowanie u pracodawców, którzy oczekiwali, że w czasach, gdy ze względu na liczne absencje niemal każdy pracownik jest na wagę złota, będą mogli narzucić pracownikom obowiązek świadczenia pracy w czasie kwarantanny. Działanie ustawodawcy jedynie usankcjonowało prawnie stan, który od wielu miesięcy był już stosowany.

Wydawać by się mogło, że sytuacja izolowanego pracownika, który przechodzi chorobę w sposób bezobjawowy, nie różni się od sytuacji zdrowego pracownika podczas kwarantanny. Z drugiej jednak strony jest on chory i jako taki powinien być uznawany za niezdolnego do pracy.

Nie ulega wątpliwości, że kwestia ta jest niezwykle istotna dla obu stron stosunku pracy. W końcu ustawodawca zdecydował się rozstrzygnąć ją jednoznacznie. W uchwalonej przez Sejm ustawie, która 27 listopada 2020 roku trafiła do Senatu do ustawy anty-COVID-owej dodano art. 4ha, zgodnie z którym:

1. W okresie ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, pracownicy i inne osoby zatrudnione, poddane obowiązkowej izolacji w warunkach domowych, mogą, za zgodą pracodawcy albo zatrudniającego, świadczyć w trybie pracy zdalnej pracę określoną w umowie i otrzymywać z tego tytułu wynagrodzenie. Do warunków świadczenia pracy stosuje się przepisy art. 3 ust. 3–8.

2. W przypadku świadczenia pracy w trakcie izolacji w warunkach domowych, o której mowa w ust. 1, nie przysługuje wynagrodzenie chorobowej, ani świadczenie pieniężne z tytułu choroby.

Oczywiście za okres nieświadczenia pracy w trakcie kwarantanny albo izolacji w warunkach domowych przysługuje wynagrodzenie za czas choroby albo świadczenie pieniężne z tytułu choroby.