11.08.2020 r.
3 min

Czy pracownik może ulec w domu wypadkowi przy pracy?

Ekspert PCKP

Skopiuj link
11.08.2020r.
3 min

Zgodnie z art. 3 wskazanej wyżej ustawy za wypadek przy pracy uważa się nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w związku z pracą. Dodatkowo ustawodawca wskazał, że zdarzenie takie, aby mogło być traktowane jako wypadek przy pracy, musi zaistnieć:

  • podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika zwykłych czynności lub poleceń przełożonych;
  • podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika czynności na rzecz pracodawcy, nawet bez polecenia;
  • w czasie pozostawania pracownika w dyspozycji pracodawcy w drodze między siedzibą pracodawcy a miejscem wykonywania obowiązku wynikającego ze stosunku pracy.

Na tej podstawie można uznać, że definicja wypadku przy pracy nie odwołuje się do miejsca wykonywania pracy. Zatem do wypadku przy pracy może dojść nie tylko w zakładzie pracy. Tym samym trzeba uznać, że pracownik, który ulegnie wypadkowi podczas lub w związku ze świadczeniem, na polecenie pracodawcy, pracy zdalnie z domu, ulegnie wypadkowi przy pracy.

Przepisy ustawy dodatkowo wskazują konkretne przypadki, które są traktowane jako wypadek przy pracy lub z nim zrównane. I tak, jeżeli pracownik uległ wypadkowi w czasie podróży służbowej w innych okolicznościach niż opisane powyżej (chyba że wypadek został spowodowany postępowaniem pracownika, niepozostającym w związku z wykonywaniem obowiązków pracowniczych), podczas szkolenia w zakresie powszechnej samoobrony czy przy wykonywaniu zadań zleconych przez działające u pracodawcy organizacje związkowe, to taki wypadek jest traktowany na równi z wypadkiem przy pracy w zakresie uprawnień do świadczeń. Ponadto w ustępie 3 wskazanego artykułu ustawy przewidziane zostały liczne przypadki, w których jako wypadki przy pracy traktuje się zdarzenia, które nastąpiły w okresie ubezpieczenia wypadkowego, na przykład podczas uprawiania sportu w trakcie zawodów i treningów przez osobę pobierającą stypendium sportowe czy pełnienia mandatu posła lub senatora pobierającego uposażenie albo odbywania służby zastępczej.

Prawidłowe ustalenie, czy zaistniałe zdarzenie należy zakwalifikować jako wypadek przy pracy, pociąga za sobą wiele konsekwencji. Poczynając od obowiązków pracodawcy dotyczących zgłoszenia wypadku oraz sporządzenia prawidłowej dokumentacji, po prawo do świadczeń, które przysługują ubezpieczonemu na podstawie ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych. Dlatego też pracownik, który wykonując pracę w domu uległ wypadkowi, powinien to jak najszybciej zgłosić swojemu pracodawcy.