Nie masz jeszcze konta?

PCKP

WYSZUKIWARKA
Data szkolenia:
Województwo:
Tematyka:
WSZYSTKIE SZKOLENIA
Jeśli chcą Państwo otrzymywać na bieżąco informacje o aktualnych szkoleniach, nowościach i promocjach, prosimy o podanie adresu e-mail

Wiadomości
Czy pracownik może złożyć wypowiedzenie w okresie, w którym korzysta ze zwolnienia lekarskiego?
11 lutego 2020
Zgodnie z przepisami prawa pracy pracodawca nie może wręczyć wypowiedzenia pracownikowi przebywającemu na zwolnieniu lekarskim. A co w sytuacji odwrotnej? Czy pracownik może złożyć oświadczenie woli o wypowiedzeniu podczas swojej choroby?

Brak jest jakichkolwiek przeciwwskazań, które uniemożliwiałyby pracownikowi wypowiedzenie umowy o pracę w okresie, w którym korzysta ze zwolnienia lekarskiego. Zgodnie z przepisami pracownik podczas zwolnienia objęty jest ochroną przed wypowiedzeniem stosunku pracy, ale tylko w sytuacji, gdy jest bierną stroną tej sytuacji, a więc, gdy to pracodawca występuje z wypowiedzeniem. Jeżeli inicjatywa w tym zakresie leży po stronie pracownika, to ustawodawca tego nie zabrania.

Należy pamiętać, że pracownik, który złoży wypowiedzenie, nadal zachowuje prawo do wynagrodzenia chorobowego (a następnie zasiłku chorobowego) także w czasie okresu wypowiedzenia. A ten nie wydłuża się o okres trwania niezdolności pracownika do pracy z powodu choroby.

Po ustaniu zatrudnienia wszystkie dokumenty dotyczące dalszego zwolnienia lekarskiego po zakończeniu okresu wypowiedzenia należy przekazać do właściwego oddziału ZUS, gdyż to ZUS przejmuje obowiązek wypłaty zasiłku.
Zobacz także:
pobierz z Google Play
Jeśli powyższy artykuł okazał się interesujący i chcieliby Państwo na bieżąco otrzymywać najnowsze aktualności branżowe na swój telefon komórkowy, wystarczy pobrać i zainstalować naszą APLIKACJĘ MOBILNĄ.

All rights reserved PCKP   Data aktualizacji: 2020-02-28