
Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie definiuje pojęcia nieodpłatnych świadczeń. W orzecznictwie sądowo-administracyjnym ugruntował się pogląd, zgodnie z którym pojęcie to obejmuje wszelkie zjawiska gospodarcze i zdarzenia prawne, których następstwem jest uzyskanie korzyści kosztem innego podmiotu lub te wszystkie zdarzenia prawne i zdarzenia gospodarcze, których skutkiem jest nieodpłatne, tj. niezwiązane z kosztami lub inną formą ekwiwalentu, przysporzenie majątku tej osobie, mające konkretny wymiar finansowy. Wątpliwości interpretacyjne co do uznania danego świadczenia za nieodpłatne rozstrzygnął Trybunał Konstytucyjny w wyroku z dnia 8 lipca 2014 r., sygn. akt K 7/13. W ocenie Trybunału warunkiem uznania świadczenia za nieodpłatne jest spełnienie przez nie łącznie następujących warunków:
- zostało spełnione za zgodą pracownika (skorzystał z nich w pełni dobrowolnie),
- zostało spełnione w interesie pracownika (a nie w interesie pracodawcy) i przyniosło mu korzyść w postaci powiększenia aktywów lub uniknięcia wydatku, który musiałby ponieść,
- korzyść uzyskana przez pracodawcę jest wymierna i przypisana indywidualnemu pracownikowi (nie jest dostępna w sposób ogólny dla wszystkich podmiotów).
Wobec tego należy zastanowić się, czy przypadku, gdy pracodawca postanawia udostępnić nieodpłatnie pracownikom możliwość korzystania z parkingu będącego w dyspozycji pracodawcy powyższe warunki są spełnione. W tym celu warto rozróżnić dwie sytuacje:
II. pracodawca udostępnia miejsca parkingowe, które opłaca z własnych środków - w takiej sytuacji należy przyjąć, że omawiane świadczenie stanowi dla pracownika nieodpłatne świadczenie stanowiące przychód ze stosunku pracy. Przychód taki nie korzysta ze zwolnienia, a co za tym idzie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
- Czy przyznając pracownikowi nagrodę niemajątkową płatnik powinien pobrać i odprowadzić zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych?
- Świadczenia wypłacane osobom pełniącym obowiązki społeczne i obywatelskie
- Korzystanie z samochodu służbowego do celów prywatnych - co się zmieni od 1 stycznia 2022 roku?
- Czy płatnik wypłacający stypendia dla uczniów i studentów jest zobowiązany do naliczenia, pobrania i odprowadzenia podatku dochodowego od osób fizycznych?
- Udział pracownika w zawodach sportowych zorganizowanych przez pracodawcę a opodatkowanie podatkiem dochodowym od osób fizycznych