Nie masz jeszcze konta?

PCKP

WYSZUKIWARKA
Tematyka:
Data szkolenia:
Jeśli chcą Państwo otrzymywać na bieżąco informacje o aktualnych szkoleniach, nowościach i promocjach, prosimy o podanie adresu e-mail

Wiadomości
Czy ubezpieczony, który ma prawo do emerytury lub renty może pobierać zasiłek chorobowy po ustaniu tytułu ubezpieczenia?
7 marca 2023
Coraz więcej osób utrzymuje swoją aktywność zawodową po uzyskaniu prawa do emerytury. Wielu emerytów pozostaje w dobrej formie i nie chce wyłącznie spędzać czasu w domu. Nadal chcą pracować. Podobnie rzecz się ma z osobami uprawnionymi do renty z tytułu niezdolności do pracy, które również chcą wykonywać pracę, na którą pozwala im ich stan zdrowia.

Osoby uprawnione do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy podejmujące pracę zarobkową nie są zwolnione z obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym, w tym także - w zależności od okoliczności - obligatoryjnego lub dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Tym samym, w razie powstałej w trakcie zatrudnienia niezdolności do pracy, bez względu na to, czy będzie to tytuł pracowniczy, czy umowa zlecenie, będą uprawnieni do zasiłków z ubezpieczeń społecznych.

Inaczej będzie w przypadku, gdy ich tytuł do ubezpieczeń ustanie. Jak wynika jednoznacznie z treści art.  13 ust. 1 pkt 1 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa: zasiłek chorobowy z tytułu niezdolności do pracy powstałej w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego, jak i z tytułu niezdolności do pracy powstałej po ustaniu tytułu ubezpieczenia nie przysługuje za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego, jeżeli osoba niezdolna do pracy ma ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy.

Ponadto warto pamiętać, że emeryci i renciści nie mają także prawa do świadczenia rehabilitacyjnego, w tym również w trakcie zatrudnienia. Powyższe nie dotyczy jednak osób uprawnionych do renty socjalnej oraz renty wyrównawczej, wypłacanej na podstawie przepisów prawa cywilnego.
Zobacz także:
pobierz z Google Play
Jeśli powyższy artykuł okazał się interesujący i chcieliby Państwo na bieżąco otrzymywać najnowsze aktualności branżowe na swój telefon komórkowy, wystarczy pobrać i zainstalować naszą APLIKACJĘ MOBILNĄ.

All rights reserved PCKP   Data aktualizacji: 2023-09-29