
Zgodnie z art. 33 ust. 1 ustawy o świadczeniach pieniężnych w razie choroby i macierzyństwa zasiłek opiekuńczy przysługuje przez okres zwolnienia od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki, nie dłużej jednak niż przez okres:
- 60 dni w przypadku sprawowanie opieki nad dziećmi zdrowymi do lat 8 i chorymi do ukończenia przez nie 14 lat (w tym dziećmi niepełnosprawnymi) albo
- 14 dni, gdy opieką trzeba otoczyć dzieci chore powyżej 14 roku życia oraz innych członków rodziny ubezpieczonego albo
- 30 dni w razie opieki nad chorym dzieckiem niepełnosprawnym, które ukończyło 14 lat, ale nie ukończyło 18 lat, albo dzieckiem niepełnosprawnym, które ukończyło 8 lat, ale nie ukończyło 18 lat, jeśli w wyniku porodu, choroby albo pobytu w szpitalu małżonka lub rodzica dziecka ubezpieczonego, którzy stale opiekują się dzieckiem, nie mogą oni opiekować się dzieckiem niepełnosprawnym.
Art. 35 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa nakazuje odpowiednie stosowanie art. 11 ust. 4 do zasiłku opiekuńczego. Na tej podstawie zasiłek opiekuńczy przysługuje za każdy dzień sprawowania opieki, nie wyłączając dni wolnych od pracy.
Dokumentami niezbędnymi w celu wypłaty zasiłku są zaświadczenia lekarskie (ZUS ZLA lub E-ZLA) oraz wnioski Z-15A (sprawowanie opieki nad dzieckiem) i Z-15B (sprawowanie opieki nad innym chorym członkiem rodziny). We wnioskach ubezpieczony wskazuje własne dane, dane osoby, nad którą sprawuje opiekę, a także okres (dni), za który ubiega się o wypłatę świadczenia.
- Niezdolność do pracy trwająca na przełomie roku
- Wykonywanie pracy u innego pracodawcy w trakcie urlopu bezpłatnego a prawo do zasiłku chorobowego
- Kiedy studenta trzeba zgłosić do ubezpieczeń społecznych?
- Składki na Fundusz Pracy za zleceniobiorcę
- Zwolnienie na opiekę nad matką nowonarodzonego dziecka