12.11.2021 r.
1 min

Czy umowa na zastępstwo ulega przedłużeniu do dnia porodu?

Ekspert PCKP

Skopiuj link
12.11.2021r.
1 min

Termin upływu trzeciego miesiąca ciąży, stanowiący przesłankę przedłużenia umowy, oblicza się w równej miary miesiącach księżycowych wynoszących 28 dni (por. Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 5 grudnia 2002 r., sygn. akt I PK 33/02).

Przedłużenie następuje z mocy prawa. W związku z tym nie ma konieczności podejmowania jakichkolwiek czynności prawnych mających na celu przedłużenie umowy, w szczególności zawierania kolejnej umowy o pracę lub aneksu do umowy.

Wyjątek w konstrukcji przedłużenia umowy do dnia porodu wprowadza art. 177 §  31 kodeksu pracy. Stanowi on, iż przepisu art. 177 § 3 kodeksu pracy nie stosuje się do umowy o pracę na czas określony zawartej w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy.

Z cytowanego przepisu jednoznacznie wynika, iż umowa na czas określony zawarta w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy nie ulega przedłużeniu do dnia porodu, nawet gdy powrót do pracy zastępowanego pracownika następuje po upływie 3 miesiąca ciąży pracownicy zastępującej nieobecnego pracownika.