Nie masz jeszcze konta?

PCKP

WYSZUKIWARKA
Tematyka:
Data szkolenia:
Jeśli chcą Państwo otrzymywać na bieżąco informacje o aktualnych szkoleniach, nowościach i promocjach, prosimy o podanie adresu e-mail

Wiadomości
Czy umożliwienie pracownikom korzystania z zajęć i obiektów sportowych powinno zostać opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych?
9 października 2022
Troska o zdrowie jest ogromnie ważna w życiu każdego człowieka. Jedną z form tej troski jest aktywność fizyczna. Utrzymywanie się w dobrej formie rzutuje na wiele aspektów życia, w tym także sferę zawodową. Wysiłek fizyczny pozytywnie wpływa na dobre samopoczucie, a co za tym idzie wydajność w pracy. Niewątpliwie zaangażowanie pracowników i ich chęć do realizowanie zadań przekłada się na wyniki zakładu pracy. Dlatego też wielu pracodawców uznaje, że warto inwestować w umożliwienie pracownikom uprawiania sportu.

Temu celowi może służyć zapewnienie (sfinansowanie w całości lub w części) pracownikom pakietów (karnetów) sportowych. Zazwyczaj pozwalają one na udział w różnego rodzaju zorganizowanych zajęciach sportowych lub korzystanie z przeróżnych obiektów sportowych. Są jedną z najpopularniejszych form świadczeń pozapłacowych pracodawców na rzecz pracowników.

Wartość omawianych świadczeń stanowi przychód pracownika ze stosunku pracy. Podstawę ustalenia wartości tego przychodu stanowi art. 11 ust. 2a pkt 2a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Z przepisu tego wynika, iż wartość przychodu powinna zostać ustalona według cen zakupu. Natomiast w przypadku, gdy pracownik partycypuje w kosztach zakupu karnetu, do ustalenia wartości przychodu zastosowanie ma art. 11 ust. 2b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Stanowi on, iż przychodem podatnika jest różnica pomiędzy ceną zakupu karnetu a odpłatnością ponoszoną przez tego pracownika. Przy czym w obu przypadkach chodzi o cenę brutto zakupu karnetów.

Ustalona według powyższych zasad wartość powinna zostać doliczona od pozostałego przychodu pracownika ze stosunku pracy i opodatkowania.
Zobacz także:
pobierz z Google Play
Jeśli powyższy artykuł okazał się interesujący i chcieliby Państwo na bieżąco otrzymywać najnowsze aktualności branżowe na swój telefon komórkowy, wystarczy pobrać i zainstalować naszą APLIKACJĘ MOBILNĄ.

All rights reserved PCKP   Data aktualizacji: 2022-11-28