27.04.2018 r.
3 min

Czy uzupełnić podstawę wymiaru zasiłku wypłacanego zleceniobiorcy?

Ekspert PCKP

Skopiuj link
27.04.2018r.
3 min

Podstawę wymiaru zasiłku przysługującego zleceniobiorcy stanowi przeciętny miesięczny przychód za okres 12 miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy.

Mogło się zdarzyć, że w niektórych miesiącach wliczanych do podstawy wymiaru zasiłku zleceniobiorca był niezdolny do pracy z powodu choroby, macierzyństwa lub konieczności sprawowania opieki, co pomniejszyło przychód jaki otrzymał. Powstaje zatem pytanie, czy w przypadku, gdy choroba ubezpieczonego trwała mniej, niż połowę miesiąca należy zastosować art. 37 ust. 1  ustawy z dnia 25 czerwca 1999r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia chorobowego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2017r., poz.1368 ze zm.) zwanej dalej „ustawą zasiłkową” i dokonać uzupełnienia przychodu zleceniobiorcy?

Nie. W przypadku, gdy osoba wykonywała umowę zlecenia przez co najmniej połowę miesiąca,  podstawę wymiaru zasiłku będzie stanowił przychód fatycznie uzyskany, bez uzupełnienia. Jednak jeśli chorowałby przez więcej, niż połowę miesiąca, wówczas  przychód za ten miesiąc należy wyłączyć z podstawy wymiaru zasiłku. Inaczej należy potraktować przychód uzyskany za mniej niż połowę miesiąca, ale z powodów innych, niż absencja chorobowa, bowiem będzie on stanowił podstawę wymiaru zasiłku, ale w kwocie faktycznej, jaką ubezpieczony otrzymał.

Art. 37 ust.1 ustawy zasiłkowej ma zastosowanie jedynie w stosunku do zleceniobiorcy, który podlegał ubezpieczeniu niepełny miesiąc kalendarzowy, a zachorował w miesiącu kolejnym. Jeżeli posiadał on wcześniejszy tytuł do ubezpieczenia chorobowego i podlegał temu ubezpieczeniu co najmniej 90 dni, wówczas podstawę wymiaru zasiłku będzie stanowił miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy, po wcześniejszym uzupełnieniu. Uzupełnienie to polega na przyjęciu do podstawy pełnej miesięcznej kwoty, od której zostałaby opłacona składka na ubezpieczenie chorobowe, gdyby ubezpieczony nie chorował.

W innych przypadkach ustalania podstawy wymiaru zasiłku przysługującego osobom wykonującym umowy zlecenia uzupełnienie przychodu nie ma zastosowania.                      

Podstawa prawna:

art. 37, art. 49 ust.2 oraz art. 50 ustawy z dnia 25 czerwca 1999r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa ( Dz.U. z 2017r. poz. 1368 ze zm.)

ust. 340, 355 i 356 komentarza do ustawy z dnia 25 czerwca 1999r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa( Dz.U. z 2017r. poz. 1368 ze zm.)