
Jeżeli pracownik uzyskuje miesięczne wynagrodzenie w wysokości odpowiadającej minimalnemu wynagrodzeniu za pracę to w przypadku przepracowania jedynie części miesiąca należne będzie mu wynagrodzenie niższe. Naliczenie wynagrodzenia jedynie za część miesiąca najczęściej wiąże się z nawiązaniem lub ustaniem stosunku pracy pracownika w trakcie miesiąca. W takim przypadku wynagrodzenie ustala się proporcjonalnie do przepracowanych dni. Podobnie w przypadku osób, które osiągają w skali miesiąca wynagrodzenie pomniejszone w związku z pobieraniem świadczeń z ubezpieczenia społecznego lub korzystaniem z urlopu bezpłatnego. Gdyby jednak pracownik przepracował pełny miesiąc to uzyskałby wynagrodzenie odpowiadające minimalnemu wynagrodzeniu za pracę. Dlatego też, pomimo wypłacania pracownikowi niższego przychodu, pracodawca jest zobowiązany do opłacania od jego wynagrodzeń obowiązkowych składek na Fundusz Pracy.
Powyższa zasada dotyczy pracowników oraz osób wykonujących umowę zlecenia, w której mają zagwarantowane wynagrodzenie w stałej miesięcznej kwocie (odpowiadającej co najmniej minimalnemu wynagrodzenia za pracę). Obowiązek ten nie dotyczy zleceniodawcy w stosunku do zleceniobiorców, których wynagrodzenie określono w sposób inny niż kwotowo, np. akordowo, czy prowizyjnie, w stosunku do których nie jest możliwe ustalenie potencjalnego przychodu za dany miesiąc.
- Od kiedy należy liczyć termin na złożenie wniosku o zasiłek macierzyński przez ojca dziecka lub innego członka najbliżej rodziny?
- Zbieg tytułów do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych a prawo do zasiłku z ubezpieczenia chorobowego
- Równoległe pozostawanie w kilku stosunkach pracy a podleganie ubezpieczeniom społecznym
- Czy ubezpieczony, który ma prawo do emerytury lub renty może pobierać zasiłek chorobowy po ustaniu tytułu ubezpieczenia?
- Każdy płatnik musi posiadać aktywne konto na Platformie Usług Elektronicznych ZUS