23.08.2021 r.
4 min

Czy zleceniobiorca, który korzysta z noclegu opłacanego przez zleceniodawcę, osiąga z tego tytułu przychód podlegający opodatkowaniu?

Ekspert PCKP

Skopiuj link
23.08.2021r.
4 min

To zagadnienie było już wielokrotnie przedmiotem rozważań Dyrektora Krajowej Administracji Skarbowej oraz sądów administracyjnych. Z rozstrzygnięć wynika jednoznacznie, że wartość zakwaterowania zleceniobiorcy, finansowanego przez zleceniodawcę, stanowi dla tego zleceniobiorcy podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych przychód z działalności wykonywanej osobiście.

„Obok wynagrodzenia z umowy zlecenia, zleceniobiorcy mogą otrzymywać innego jeszcze rodzaju świadczenia od zlecających (zamawiających). Innego rodzaju świadczenia, takie jak np. przychody w naturze (bony towarowe), czy – tak jak w rozpoznawanej sprawie – pokrycie kosztów zakwaterowania oraz dowozu do miejsca wykonywania pracy (nieodpłatne świadczenia). Przychody te również stanowić będą przychody z działalności wykonywanej osobiście.” (por. Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 13 sierpnia 2019 roku, sygn. II FSK 2904/17 i wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 24 lipca 2020 roku, sygn. I SA/Po 996/19)

Wielu płatników ma jednak wątpliwości, czy tego rodzaju świadczenie można uznać za świadczenie nieodpłatne w rozumieniu przesłanek wymienionych w orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego, sygn. K 7/13. Płatnicy podnoszą argumenty, iż zapewnienie zakwaterowania zleceniobiorcy leży w interesie zleceniodawcy, gdyż tego rodzaju świadczenie stanowi dodatkową zachętę, a co za tym idzie, pozwala na pozyskanie osoby świadczącej pracę. Z takim stanowiskiem nie zgadzają się organy orzekające.

„Świadczenia w postaci zapewnienia zleceniobiorcy zakwaterowania są świadczeniami, które mają charakter osobisty, niezależnie od celu i okoliczności w jakich zostały poniesione. Skoro bowiem przez okres wykonywania umowy zlecenia zleceniobiorca będzie zamieszkiwał w miejscu zakwaterowania zapewnionym przez Wnioskodawcę, to stwierdzić należy, że będzie on wykorzystywał to miejsce przede wszystkim dla celów osobistych (prywatnych). Ww. kwatera nie będzie bowiem służyła zleceniobiorcy jako narzędzie pracy, miejsce pracy (służące wykonaniu umowy) lecz będzie służyła osobistym celom zleceniobiorcy. Dzięki temu, że Wnioskodawca zapewni zleceniobiorcy miejsce zakwaterowania w pobliżu miejsca realizacji zlecenia, po stronie zleceniobiorcy powstanie nieodpłatne świadczenie w postaci uniknięcia wydatków jakie musiałby ponieść w związku z wykonywaniem zlecenia w miejscu oddalonym od miejsca zamieszkania. Niewątpliwie zatem świadczenia – w postaci zapewnienia przez Wnioskodawcę miejsc noclegowych lub usług zakwaterowania – będą spełnione za zgodą zleceniobiorcy, bowiem będą związane z wykonaniem umowy zlecenia w miejscu uzgodnionym z Wnioskodawcą, będą spełnione w interesie zleceniobiorcy – bowiem pozwolą mu uniknąć wydatku, który niewątpliwie musiałby ponieść aby wywiązać się z umowy zlecenia wykonywanego w miejscu oddalonym od miejsca zamieszkania, jak również korzyść ta jest wymierna i możliwa do przypisania konkretnemu zleceniobiorcy. […] W konsekwencji, wartość zapewnionych przez Spółkę miejsc noclegowych lub usług zakwaterowania stanowi dla zleceniobiorcy przychód w rozumieniu art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który Wnioskodawca – jako płatnik – zobowiązany jest doliczyć do dochodów zleceniobiorcy, podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym.” (por. interpretacja indywidualna Dyrektora KAS z dnia 12 lipca 2021 roku, sygn. 0112-KDIL2-1.4011.389.2021.3.KF).