17.10.2021 r.
2 min

Czy zleceniobiorca opłacający składki z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej musi podlegać ubezpieczeniom społecznym z tytułu zawieranych umów zlecenia?

Ekspert PCKP

Skopiuj link
17.10.2021r.
2 min

Osoby, które rozpoczynają prowadzenie działalności mają prawo do skorzystania z półrocznej ulgi na start, a w dalszej kolejności z deklarowania składek ZUS na zasadach preferencyjnych. Ponadto w kolejnym okresie, najmniejsi przedsiębiorcy (w 2021 roku ci, których przychód z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej, przez cały rok 2020 nie przekraczał kwoty 120 000 złotych, a jeżeli działalność była prowadzona tylko przez część roku to wysokość przychodu określa się proporcjonalnie) mogą opłacać składki, których wysokość ustala się w oparciu o uzyskany w minionym roku dochód.

Osoby wykonujące umowy zlecenia mają obowiązek podlegania ubezpieczeniom emerytalno-rentowym w przypadku, gdy w skali miesiąca z innych, równolegle trwających tytułów, nie osiągają kwoty co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w danym roku kalendarzowym.

Jeżeli przedsiębiorca korzystający z ulg w opłacaniu składek ZUS zapłaci w skali miesiąca ZUS wyliczony z podstawy wymiaru składek równej bądź wyższej niż minimalne wynagrodzenie, z tytułu zawartej umowy zlecenia będzie opłacał jedynie składkę na obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne. Wówczas może również wybrać tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń. Jeżeli jednak podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe będzie niższa od kwoty minimalnego wynagrodzenia, obowiązkowy tytuł do ubezpieczeń będzie stanowić także umowa zlecenia.

Jeżeli przedsiębiorca nie korzysta z jakichkolwiek ulg to w przypadku opłacania składek z prowadzonej działalności na zasadach ogólnych, ubezpieczony może wybrać tytuł do ubezpieczeń tylko wówczas, gdy z umowy zlecenia osiągnie przychód równy lub wyższy od ustawowej kwoty zadeklarowanej z tytułu prowadzonej działalności.