05.09.2020 r.
3 min

Długotrwała choroba pracownika a rozwiązanie umowy o pracę

Ekspert PCKP

Skopiuj link
05.09.2020r.
3 min

Co do zasady w czasie nieobecności spowodowanej niezdolnością do pracy wskutek choroby pracodawca nie może rozwiązać ani wypowiedzieć pracownikowi umowy o pracę. Ustawodawca zdecydował się w takim przypadku objąć stosunek pracy szczególną ochroną. Jednak nie może trwać ona w nieskończoność. Kodeks pracy przewiduje możliwość rozwiązania takiej umowy w trybie natychmiastowym z przyczyn niezawinionych przez pracownika.

Zgodnie z art. 53 § 1 kodeksu pracy pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia:

  1. jeżeli niezdolność do pracy wskutek choroby trwa:
  1. dłużej niż 3 miesiące – gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawca krócej niż 6 miesięcy,
  2. dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące – gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy lub jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową.

Po upływie okresów, o których mowa w przywołanym przepisie, istnieje możliwość rozwiązania stosunku pracy, jeżeli niezdolność do pracy nadal trwa. Należy jednak pamiętać, że łączny okres ustalony przez ustawodawcę musi trwać nieprzerwanie. Wystąpienie jakiejkolwiek przerwy powoduje, że okres ochronny musi być liczony od początku.

Okres ochronny został uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy. Do okresu krótszego niż 6 miesięcy nie dolicza się trwającej dłużej niż 3 miesiące choroby powodującej niezdolność do pracy. Okres zatrudnienia, o którym mowa w przywołanym przepisie, oznacza okres zatrudnienia przed powstaniem niezdolności do pracy u tego samego pracodawcy. Potwierdza to stanowisko Sądu Najwyższego wyrażone w wyroku z 21 lipca 1999 roku, sygn. akt I PKN 161/99, zgodnie z którym „do okresu zatrudnienia u danego pracodawcy, krótszego niż 6 miesięcy, od którego przepis art. 53 § 1 pkt 1 lit. a kodeksu pracy uzależnia możliwość rozwiązania z pracownikiem umowy o pracę bez wypowiedzenia z powodu niezdolności do pracy wskutek choroby trwającej dłużej niż 3 miesiące, nie dolicza się okresu tej niezdolności”.

Okresem ochronnym w przypadku pracownika, który jest zatrudniony przez się co najmniej 6 miesięcy, jest łączny okres pobierania wynagrodzenia i zasiłku z tytułu choroby, który wynosi 182 dni (w razie niezdolności do pracy spowodowanej gruźlicą – 270 dni) oraz pobierania przez pierwsze 3 miesiące świadczenia rehabilitacyjnego.

Warto zwrócić uwagę, że zgodnie z art. 53 § 5 kodeksu pracy pracodawca powinien w miarę możliwości ponownie zatrudnić pracownika, który w okresie 6 miesięcy od rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia w omawianej przyczyny, zgłosi swój powrót do pracy niezwłocznie po ustaniu tych przyczyn.