16.07.2019 r.
2 min

Fundusz Gwarantowanych Świadczeń pracowniczych za osobę współpracującą z osobą prowadzącą działalność pozarolniczą

Ekspert PCKP

Skopiuj link
16.07.2019r.
2 min

Zgodnie z art. 10 ustawy z dnia 13 lipca 2006 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy, „pracownikiem jest osoba fizyczna, która zgodnie z przepisami polskiego prawa pozostaje z pracodawcą w stosunku pracy lub jest zatrudniona na podstawie umowy o pracę nakładczą albo wykonuje pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z ustawą z dnia 23 kwietnia 1964 r. – kodeks cywilny(Dz.U. z 2017r. poz. 459,933 i 1132) stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, albo wykonuje pracę zarobkową na podstawie innej, niż stosunek pracy na rzecz pracodawcy będącego rolniczą spółdzielnią  produkcyjną, spółdzielnią kółek rolniczych lub inną spółdzielnią zajmującą się produkcją rolną – jeżeli z tego tytułu podlega obowiązkowi ubezpieczeń emerytalnego i rentowych, z wyjątkiem pomocy domowej zatrudnionej  przez osobę fizyczną”.

Do 4 września 2017 r. pracodawca nie opłacał składek na FGŚP jeśli zatrudniał małżonków, dzieci własne i współmałżonka oraz dzieci przysposobione, macochę, ojczyma, osoby przysposabiające, rodzeństwo, wnuki, dziadków, zięciów, synowe, bratowe, szwagierki i szwagrów oraz osoby wykonujące pracę zarobkową w gospodarstwie domowym.

Od 5 września 2017 r. przepis został zmieniony i w związku z rozszerzeniem definicji pracownika w art. 10 ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych obowiązek opłacania tych składek dotyczy także zatrudnionych członków rodziny, nawet jeśli współpracują przy prowadzonej działalności.

Jak wynika z wyjaśnień Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zamieszczonych w internetowym serwisie informacyjnym, obowiązek opłacania składek na FGŚP dotyczy wszystkich pracowników, również osób objętych obowiązkiem ubezpieczeń emerytalnego i rentowych jako osoba współpracująca. Od 5 września 2017 r. ustawodawca obliguje więc osobę prowadzącą działalność pozarolniczą do opłacania składek na ten fundusz również w stosunku do bliskich będących osobami współpracującymi przy prowadzeniu działalności, z którymi została zawarta umowa o pracę.

Żródło:

ustawa z dnia 13 lipca 2006 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy (Dz.U. z 2016 r. poz. 1256 ze zmianami)