25.02.2020 r.
2 min

Jak ma podlegać ubezpieczeniom w ZUS członek rady nadzorczej wykonujący umowę zlecenia?

Ekspert PCKP

Skopiuj link
25.02.2020r.
2 min

Nie. Osoba będąca członkiem rady nadzorczej podlega obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym w ZUS, jeśli z tytułu pełnionej funkcji pobiera wynagrodzenie. Zgłoszenia dokonuje się z kodem 2241xx. Jednocześnie obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym będzie podlegała wykonując umowę zlecenia, jeżeli z innych obowiązkowych tytułów do ubezpieczeń w skali miesiąca nie osiąga przychód w kwocie co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę, przebywa na urlopie wychowawczym lub bezpłatnym. Innym tytułem nie może być jednak członkostwo w radzie nadzorczej.

Jak stanowi art. 6 ust 1 pkt 22 ustawy z dnia 13 października 1998r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2019r. poz.300 ze zm.) zwana dalej „ustawą systemową” obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym podlegają osoby fizyczne, które na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej są członkami rad nadzorczych wynagradzanymi z tytułu pełnienia tej funkcji. Dodatkowo w art. 9 ust.6 powołanej ustawy regulującym rozstrzyganie zbiegów tytułów do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych, ustawodawca jasno wskazuje, iż członkowie rad nadzorczych spełniający warunki do objęcia ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi z innych tytułów podlegają ubezpieczeniom również z tytułu pełnienia funkcji członka rady nadzorczej.

W związku z powyższym pełnienie funkcji członka rady nadzorczej jest obowiązkowym tytułem do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych, bez względu na inne tytuły, którym podlega ubezpieczony. Należy również pamiętać, że z jako członek rady nadzorczej osoba podlega ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym oraz zdrowotnemu. Na zasadach ogólnych należy zadeklarować także składkę na Fundusz Pracy. Nie podlega ona natomiast ubezpieczeniom chorobowemu i wypadkowemu. Roczną podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe członka rady nadzorczej ogranicza się do kwoty odpowiadającej trzydziestokrotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok kalendarzowy, określonego w ustawie budżetowej, ustawie o prowizorium budżetowym lub ich projektach, wynikającemu z art. 19 ustawy systemowej (w 2020r. – 156 810zł).

Źródło:

Ustawa z dnia 13 października 1998r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2019r. poz. 300 ze zm.)