10.11.2019 r.
3 min

Jak ustalić liczbę osób zatrudnionych na potrzeby ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych?

Ekspert PCKP

Skopiuj link
10.11.2019r.
3 min

Zgodnie z przepisami przejściowymi początkowy termin stosowania nowej regulacji jest uzależniony od liczby osób zatrudnionych przez podmiot zatrudniający. Pierwsza grupa podmiotów zatrudniających co najmniej 250 osób została objęta przepisami ustawy o PPK już lipcu 2019 roku. Od 1 stycznia 2020 roku zobowiązanie to zostanie rozszerzone również na podmioty zatrudniające minimum 50 osób (według stanu na dzień 30 czerwca 2019 roku). Podmioty zatrudniające co najmniej 20 osób (stan na dzień 31 grudnia 2019 roku) zostaną włączone do systemu po 1 lipca 2020 roku, a wszyscy pozostali po 1 stycznia 2021 roku (w tym również wszystkie podmioty działające w sektorze finansów publicznych).

W jaki sposób podmioty, które od 1 stycznia 2020 roku zostaną objęte PPK, powinny prawidłowo ustalić liczbę zatrudnionych osób?

Do limitu zatrudnionych należy wliczyć wszystkie osoby, które zostaną objęte tym programem. Zatem będą to zarówno pracownicy zatrudnieni na podstawie umów o pracę, jak też osoby wykonujące pracę na podstawie umów cywilnoprawnych (umowy zlecenie, umowy agencyjnej, umowy o świadczenie usług) oraz członkowie rolniczych spółdzielni produkcyjnych lub spółdzielni kółek rolniczych, osoby wykonujące pracę nakładczą i członkowie rad nadzorczych wynagradzani z tytułu pełnienia tych funkcji, jeżeli wszystkie to osoby podlegają obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalno-rentowym. Dla ustalenia progu zatrudnienia nie ma znaczenia wymiar etatu. Do stanu zatrudniania powinny być zaliczane osoby będące na urlopach macierzyńskich, pobierające zasiłek macierzyński, zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego, osoby na urlopach wychowawczych oraz pracownicy przebywający na zwolnieniach lekarskich. Nie ma żadnego znaczenia, że w dniu, na który określa się stan zatrudnienia, dana osoba nie była obecna w pracy. Natomiast w odniesieniu do osób przebywających na urlopie bezpłatnym w czasie weryfikacji stanu zatrudnienia, czyli np. na 30 czerwca 2020 roku, to należy odwołać się do stanowiska Ministerstwa Finansów, zgodnie z którym osobę taką uwzględnia się w stanie zatrudnienia, jeżeli w tym miesiącu uzyskała ona ze stosunku pracy jakikolwiek przychód, który stanowi podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

Stan ten należy przyjąć na dzień 30 czerwca 2019 roku.

Magdalena Jeziorska

radca prawny