Wynagrodzenia i potrącenia z wynagrodzeń
22.11.2022 r.
1 min

Jaką datę należy uznać za moment postawienia wynagrodzenia do dyspozycji pracownika?

Ekspert PCKP

Skopiuj link
Wynagrodzenia i potrącenia z wynagrodzeń
22.11.2022r.
1 min

Prawo podatkowe zrównuje wypłatę wynagrodzenia z postawieniem środków do dyspozycji pracownika. Taki wniosek można wysnuć na podstawie art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym przychodami są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Postawienie do dyspozycji pracownika należy rozumieć jako pozostawienie podatnikowi przysługujących mu wartości w taki sposób, aby mógł z nich swobodnie korzystać. W praktyce określenie momentu „pozostawienia do dyspozycji” nie jest jednak jednoznaczne.

W przypadku gdy wynagrodzenie wypłacane jest w gotówce, momentem pozostawienia do dyspozycji jest dzień, w którym pracodawca umożliwia pracownikowi odebranie tego wynagrodzenia. Jeżeli wynagrodzenie jest wypłacane w drodze przelewu na rachunek bankowy pracownika, momentem pozostawienia do dyspozycji pracownika jest moment wypłaty i obciążenia rachunku bankowego pracodawcy.