
Okres wyczekiwania na prawo do zasiłku chorobowego w przypadku ubezpieczonego będącego pracownikiem wynosi 30 dni, o ile nie podlegał wcześniejszemu ubezpieczeniu chorobowemu, a przerwa między tytułami do ubezpieczeń jest krótsza, niż 30 dni. Na prawo to nie muszą również wyczekiwać m.in. absolwenci szkół zgłoszeni do ubezpieczenia chorobowego w ciągu 90 dni od daty zakończenia edukacji, pracownicy posiadający co najmniej 10 letni okres obowiązkowego ubezpieczenia chorobowego oraz ubezpieczeni, którzy ulegli wypadkowi w drodze do pracy lub z pracy.
Dlatego też podejmując nowe zatrudnienie pracownik powinien przedstawić świadectwa pracy od poprzednich pracodawców. Na tej podstawie można bowiem ustalić okres podlegania ubezpieczeniu chorobowemu, a w konsekwencji to, czy z tytułu nowego zatrudnienia zasiłek chorobowy będzie mu przysługiwał po okresie wyczekiwania, czy bez niego.
Jak wynika z art. 4 ust. 2 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa „do okresu ubezpieczenia chorobowego wlicza się poprzednie okresy ubezpieczenia chorobowego, jeżeli przerwa między nimi nie przekroczyła 30 dni lub była spowodowana urlopem wychowawczym, urlopem bezpłatnym albo odbywaniem czynnej służby wojskowej przez żołnierza niezawodowego.”
- Urlop wychowawczy zaraz po wykorzystaniu urlopu rodzicielskiego a podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe
- Zbieg umowy zlecenia z pozarolniczą działalnością gospodarczą prowadzoną przez rencistę
- Jakie przychody powodują zawieszenie prawa do renty socjalnej?
- Uznanie zdarzenia za wypadek przy pracy i zmiana wysokości należnego świadczenia
- Zbieg umowy zlecenia z innym obowiązkowym tytułem do ubezpieczeń