
Zgodnie z treścią art. 291 § 1 kodeksu pracy umowa o pracę z pracownikiem skierowanym do pracy na obszarze państwa niebędącego członkiem Unii Europejskiej na okres przekraczający 1 miesiąc, niezależnie od warunków określonych w art. 29 § 1, powinna określać:
- czas wykonywania pracy za granicą,
- walutę, w której będzie wypłacane pracownikowi wynagrodzenie w czasie wykonywania pracy za granicą.
„Wymienione w § 1 komentowanego przepisu elementy treści umowy o pracę nie mają charakteru przedmiotowo istotnego. Ich pominięcie kwalifikowane jest jako naruszenie prawa pracy, ale nie wpływa ono na ważność umowy i obowiązki pracownika związane z zatrudnieniem za granicą.” (Kodeks pracy. Regulacje Covid-19 w prawie pracy. Komentarz, red. prof. dr hab. Arkadiusz Sobczyk)
Przed skierowaniem pracownika do pracy pracodawca dodatkowo informuję pracownika o:
- świadczeniach przysługujących z tytułu skierowania do pracy poza granicami kraju, obejmujących zwrot kosztów przejazdu oraz zapewnienie zakwaterowania,
- warunkach powrotu pracownika do kraju.
Przekazanie wszystkich niezbędnych informacji może nastąpić poprzez wskazanie odpowiednich przepisów na piśmie.
Pracodawca ma także obowiązek poinformować pracownika na piśmie o zmianie jego warunków zatrudnienia, niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu miesiąca od dnia wejścia w życie tych zmian, a w przypadku, gdy rozwiązanie umowy o pracę miałoby nastąpić przed upływem tego terminu - nie później niż do dnia rozwiązania umowy (art. 291 § 4 kodeksu pracy). Także poinformowanie pracownika o zmianie jego warunków zatrudnienia może nastąpić przez pisemne wskazanie odpowiednich przepisów.