29.03.2019 r.
4 min

Jakie informacje powinien zawierać wniosek o wprowadzenie indywidualnego rozkładu czasu pracy?

Ekspert PCKP

Skopiuj link
29.03.2019r.
4 min

Pracownik może wystąpić do pracodawcy z wnioskiem o ustanowienie w stosunku do niego indywidualnego rozkładu czasu pracy. Stosowne uprawnienie przyznaje mu art. 142 kodeksu pracy. Zgodnie z dyspozycją tego przepisu, na pisemny wniosek pracownika pracodawca może ustalić indywidualny rozkład jego czasu pracy w ramach systemu czasu pracy, którym pracownik jest objęty.

Indywidualny rozkład czasu pracy może zostać ustanowiony jedynie w ramach systemu czasu pracy, którym objęty jest wnioskujący pracownik. Inaczej mówiąc, na jego podstawie następuje modyfikacja rozkładu czasu pracy w ramach systemu czasu pracy, którym pracownik jest objęty. Może ona polegać na zmianie godzin rozpoczęcia i zakończenia pracy, rozkładu dni wolnych od pracy czy sposobu wykorzystania przerw w pracy. Należy jednak pamiętać, iż możliwości modyfikacji rozkładu czasu pracy podlega ograniczeniom wynikających z przepisów o czasie pracy.

Ustawodawca nie wprowadza ograniczeń co do systemów czasu pracy, w ramach których indywidualny rozkład czasu pracy może zostać zastosowany. Może on zatem być stosowany w ramach każdego systemu czasu pracy.

Indywidualny rozkład czasu pracy ustanawiany jest na pisemny wniosek pracownika. Jednakże pracodawca nie ma co do zasady obowiązku uwzględnienia wniosku pracownika.

Jedynie w przypadku określonym w art. 1421 § 1 Kodeksu pracy, tj. w przypadku gdy o zastosowanie takiego rozwiązanie zwraca się:

1) pracownik-małżonek albo pracownik-rodzic dziecka w fazie prenatalnej, w przypadku ciąży powikłanej,

2) pracownik-rodzic dziecka posiadającego zaświadczenie, o którym mowa w art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 4 listopada 2016 r. o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin "Za życiem" (Dz. U. poz. 1860),

3) pracownik-rodzic:

a) dziecka legitymującego się orzeczeniem o niepełnosprawności albo orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności określonym w przepisach o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz

b) dziecka posiadającego odpowiednio opinię o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego lub orzeczenie o potrzebie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych, o których mowa w przepisach ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2018 r. poz. 996 i 1000),

pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek pracownika o wprowadzenie rozkładu czasu pracy, o którym mowa w art.142 Kodeksu pracy. Pracodawca może odmówić uwzględnienia takiego wniosku, tylko wtedy gdy jego uwzględnienie nie jest możliwe ze względu na organizację pracy lub rodzaj pracy wykonywanej przez pracownika. W takim przypadku o przyczynie odmowy uwzględnienia wniosku pracodawca będzie zobowiązany poinformować pracownika w postaci papierowej lub elektronicznej. W pozostałych przypadkach, gdy wniosek nie będzie kierowany przez pracownika, o którym mowa w art. 1421 Kodeksu pracy, pracodawca podejmując decyzję w tym przedmiocie będzie mógł się kierować innymi względami.

Żaden przepis prawa nie określa treści wniosku pracownika o ustanowienie indywidualnego rozkładu czasu pracy. Przyjmuje się jednak, iż powinna wynikać z niego co najmniej wola wnioskującego pracownika o ustanowienia w stosunku do niego indywidualnego rozkład czasu pracy w ramach systemu czasu pracy, którym jest objęty.

Wniosek o ustanowienie indywidualnego rozkładu czasu pracy winien wskazywać, w jaki sposób powinna nastąpić modyfikacja rozkładu czasu pracy. Z wykładni funkcjonalnej przepisu art. 142 kodeksu pracy wynika bowiem, iż pracodawca może objąć pracownika indywidualnym rozkładem czasu pracy jedynie w zakresie przez niego zawnioskowanym lub z nim uzgodnionym. Pracodawca nie może określić zasad funkcjonowania indywidualnego rozkładu czasu pracy samodzielnie, pomijając stanowisko zainteresowanego pracownika.

Wniosek o ustanowienie indywidualnego rozkładu czasu pracy może zawierać również jego uzasadnienie, tj. wskazanie okoliczności, w związku z którymi pracownik zainteresowany jest ustanowieniem wobec niego indywidualnego rozkładu czasu pracy. Pracodawca bowiem powinien znać motywację pracownika i argumenty przemawiające za uwzględnieniem przedmiotowego wniosku.