
Wiadomości
Jakie poprzednie okresy wlicza się do okresów ubezpieczenia chorobowego?
17 stycznia 2023
Ubezpieczony, który zgłosił się do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego nabywa prawo do zasiłku z tego ubezpieczenia po 90 dniach nieprzerwanego ubezpieczenia. Natomiast w przypadku, gdy takie ubezpieczenie ma charakter obowiązkowy to okres wyczekiwania trwa 30 dni (art. 4 ust. 1 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa).
W art. 4 ust. 2 ustawodawca wskazał, że do okresów ubezpieczenia chorobowego wlicza się poprzednie okresy ubezpieczenia chorobowego, jeżeli przerwa między nimi nie przekroczyła 30 dni lub była spowodowana urlopem wychowawczym, urlopem bezpłatnym albo odbywaniem czynnej służby wojskowej przez żołnierza niezawodowego.
„Uwzględnienie w wymaganym okresie ubezpieczenia okresów ubezpieczenia sprzed przerwy jest uzależnione od rozłącznego wystąpienia następujących okoliczności: przerwy nieprzekraczającej 30 dni między okresami ubezpieczenia, bez względu na jej przyczynę (np. przerwa w zatrudnieniu, przerwa w trwaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego) albo rodzaju przyczyny przerwy, bez względu na jej długość. Te prawnie istotne przyczyny przerwy w okresie ubezpieczenia zostały w art. 4 ust. 2 ZasiłkiU [ustawa o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa] wyliczone enumeratywnie i obejmują wyłącznie trzy sytuacje: urlop bezpłatny, urlop wychowawczy oraz odbywanie czynnej służby wojskowej przez żołnierza zawodowego.[…] Zob. też wyr. SN z 18.3.2015 r., I UK 223/14, Legalis: „Ustanie dotychczasowego i nawiązanie kolejnego stosunku pracy, nawet bez przerwy w zatrudnieniu, powoduje, że zakończony stosunek pracy staje się okresem poprzedniego ubezpieczenia chorobowego, który dla potrzeb nabycia prawa do zasiłku chorobowego stanowi okres wliczany do okresu wyczekiwania, ale nie stanowi okresu nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego”. (Ustawa o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Komentarz, red. dr hab. Krzysztof Walczak).
Zobacz także:
- Nagroda w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego
- Wniosek o udzielenie części urlopu macierzyńskiego przed porodem
- Czy ubezpieczony może otrzymać zasiłek opiekuńczy za dni, które są dla niego dniami wolnymi od pracy?
- Niezdolność do pracy trwająca na przełomie roku
- Wykonywanie pracy u innego pracodawcy w trakcie urlopu bezpłatnego a prawo do zasiłku chorobowego
All rights reserved PCKP Data aktualizacji: 2023-02-01