
Wiadomości
Jakie przychody powodują zawieszenie prawa do renty socjalnej?
7 maja 2023
Zgodnie z art. 10 ustawy o rencie socjalnej prawo do renty socjalnej ulega zawieszeniu lub świadczenie to ulega zmniejszeniu w razie osiągania przychodu z tytułu działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego, na zasadach określonych w art. 104 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Na tej podstawie prawo do renty socjalnej podlega zawieszeniu za miesiąc, w którym osoba uprawniona osiągnęła przychód w łącznej kwocie przekraczającej 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy, ostatnio ogłoszonego przez Prezesa GUS dla celów emerytalnych. Jeśli przychód będzie wyższy niż 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy, ale nie przekroczy 130% tej kwoty renta socjalna jest zmniejszana.
Prawo do renty socjalnej ulega zawieszeniu lub zmniejszeniu w przypadku osiągania przychodu z tytułu działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego. Jak wynika z art. 10 ust. 2 ustawy o emeryturach i rentach z FUS, za działalność podlegającą obowiązkowi ubezpieczenia społecznego uważa się zatrudnienie, służbę lub inną pracę zarobkową albo prowadzenie pozarolniczej działalności. W tym katalogu mieszczą się zatem przychody z tytułu:
- pracy wykonywanej w ramach stosunku pracy,
- pracy nakładczej,
- pracy wykonywanej na podstawie umowy zlecenia i umowy agencyjnej oraz współpracy przy wykonywaniu jednej z tych umów,
- wykonywania pracy w ramach umowy o świadczenie usług (innej niż umowa zlecenia lub agencyjna), do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia oraz współpracy przy wykonywaniu tej umowy,
- prowadzenia pozarolniczej działalności oraz współpracy przy jej wykonywaniu, wykonywania pracy w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub spółdzielni kółek rolniczych,
- pobranych zasiłków: chorobowego, macierzyńskiego i opiekuńczego oraz wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy, a także kwoty świadczenia rehabilitacyjnego i wyrównawczego, zasiłku wyrównawczego i dodatku wyrównawczego.
Co ważne na prawo do renty socjalnej lub jej wysokość nie ma już wpływu osiąganie przychodu z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, opodatkowanych na podstawie przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Zobacz także:
- Uznanie zdarzenia za wypadek przy pracy i zmiana wysokości należnego świadczenia
- Zbieg umowy zlecenia z innym obowiązkowym tytułem do ubezpieczeń
- W jakiej wysokości zasiłek przysługuje ubezpieczonemu, który uległ wypadkowi w drodze do pracy lub z pracy?
- Dofinansowanie do wynajmu mieszkania w podstawie wymiaru zasiłku z ubezpieczenia społecznego
- Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w czasie urlopu wychowawczego
All rights reserved PCKP Data aktualizacji: 2023-05-29