31.08.2021 r.
3 min

Kiedy dofinansowania do biletów na imprezy kulturalne dla pracowników podlega opodatkowaniu?

Ekspert PCKP

Skopiuj link
31.08.2021r.
3 min

Przychód ze stosunku pracy stanowią wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężna świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Świadczenie pracodawcy w postaci dofinansowania do biletów na imprezy kulturalne stanowi dla pracowników przychód ze stosunku pracy, ponieważ przysługuje ono pracownikowi w związku z łączącym go z pracodawcą stosunkiem pracy. Może zostać sfinansowane z środków obrotowych pracodawcy bądź z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych.

Art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zwalnia z podatku dochodowego wartość otrzymanych przez pracownika w związku z finansowaniem działalności socjalnej, o której mowa w przepisach o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, rzeczowych świadczeń oraz otrzymanych przez niego w tym zakresie świadczeń pieniężnych, sfinansowanych w całości ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych, łącznie do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 1 000 zł. Rzeczowymi świadczeniami nie są bony, talony i inne znaki, uprawniające do ich wymiany na towary lub usługi. W okresie od 2020 roku do końca roku podatkowego następującego po roku, w którym odwołano stan epidemii ogłoszony z powodu COVID-19 kwota przedmiotowego zwolnienia została zwiększona i wynosi 2 000 zł.

Jeżeli dofinansowanie do biletów na imprezy kulturalne pochodzi ze środków ZFŚS, jest ono zwolnione z podatku dochodowego na podstawie rzeczonego przepisu. Nie ma przy tym znaczenia, czy pracodawca w całości lub w części pokrywa koszty zakupu biletów ze środków Funduszu.

Przedmiotowe zwolnienie jest ograniczone kwotowo. Tym samym opodatkowaniu podlega jedynie nadwyżka przewyższająca kwotę zwolnienia. Tym samym, jeżeli wartość dofinansowania do zakupu biletów na imprezy kulturalne mieści się w wyżej wymienionych granicach, świadczenie jest zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych. Trzeba jednak pamiętać, że przy ustalaniu, czy nastąpiło przekroczenie progu zwolnienia, należy brać pod uwagę łączną wartość świadczeń z ZFŚS otrzymanych przez pracownika w danym roku kalendarzowym.

Jeżeli natomiast dofinansowanie do biletów na imprezy kulturalne dla pracowników zostało sfinansowane ze środków obrotowych pracodawcy, nie korzysta ono ze zwolnienia z podatku dochodowego. W takim przypadku świadczenie w całości podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Jego wartość jest sumowana z pozostałymi przychodami pracownika ze stosunku pracy uzyskanymi w danym miesiącu. Od ich sumy jest obliczana i pobrana zaliczka na podatek dochodowy.