02.11.2021 r.
3 min

Kiedy nie trzeba odprowadzać składki na Fundusz Pracy za pracowników?

Ekspert PCKP

Skopiuj link
02.11.2021r.
3 min

Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 roku o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy w art. 104 ust. 1 wskazuje, w jakich przypadkach opłacanie składki na Fundusz Pracy jest obowiązkowe.

Co do zasady płatnik ma obowiązek odprowadzania składek na Fundusz Pracy za pracowników. Obejmuje on tych pracowników, którzy osiągają wynagrodzenie w wysokości nie niższej niż minimalne wynagrodzenie za pracę obowiązujące w danym roku. Jeśli wynagrodzenie pracownika jest niższe, nie należy opłacać za niego Funduszu Pracy.

Inne przypadki, w których ustawodawca wyłącza obowiązek uiszczania składek na Fundusz Pracy to:

  • Art. 104a ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy: „Pracodawcy oraz inne jednostki organizacyjne nie opłacają składek na Fundusz Pracy za zatrudnionych pracowników powracających z urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu rodzicielskiego lub urlopu wychowawczego w okresie 36 miesięcy począwszy od pierwszego miesiąca po powrocie z urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu rodzicielskiego lub urlopu wychowawczego.”
  • Art. 104b ust. 1 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy: „Pracodawcy oraz inne jednostki organizacyjne nie opłacają składek na Fundusz Pracy przez okres 12 miesięcy, począwszy od pierwszego miesiąca po zawarciu umowy o pracę, za osoby zatrudnione, które ukończyły 50 rok życia i w okresie 30 dni przed zatrudnieniem pozostawały w ewidencji bezrobotnych powiatowego urzędu pracy.”
  • Art. 104b ust. 2 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy: „Składki na Fundusz Pracy, o których mowa w art. 104 ust. 1, opłaca się za osoby, które nie osiągnęły wieku wynoszącego co najmniej 55 lat dla kobiet i co najmniej 60 lat dla mężczyzn.”
  • Art. 104c ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy: „Pracodawcy oraz inne jednostki organizacyjne nie opłacają składek na Fundusz Pracy przez okres 12 miesięcy, począwszy od pierwszego miesiąca po zawarciu umowy o pracę, za skierowanych zatrudnionych bezrobotnych, którzy nie ukończyli 30 roku życia.”
  • Art. 105 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy: „Przedsiębiorcy Polskiego Związku Głuchych i Polskiego Związku Niewidomych oraz Związku Ociemniałych Żołnierzy Rzeczypospolitej Polskiej, Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi, Zakład Opieki dla Niewidomych w Laskach oraz zakłady aktywności zawodowej nie opłacają składek na Fundusz Pracy za zatrudnionych pracowników o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności.”