16.11.2021 r.
2 min

Kiedy płatnik może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu składki ZUS za pracowników?

Ekspert PCKP

Skopiuj link
16.11.2021r.
2 min

Co do zasady wydatki ponoszone przez przedsiębiorcę w związku z opłacaniem składek do ZUS stanowią dla niego koszty uzyskania przychodu. Zarówno w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych (art. 22 ust. 6bb i art. 23 ust. 1 pkt 55a) jak i w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych (art. 15 ust. 4h i art. 16 ust. 1 pkt 57a) można znaleźć przepisy, na podstawie których ustawodawca dopuścił zaliczenie do kosztów uzyskania przychodu opłaconych w terminie składek z tytułu należności określonych w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych w części finansowanej przez płatnika.

Odpowiednio art. 23 ust. 1 pkt 55a i ust. 3d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz w art. 16 ust. 1 pkt 57a i ust. 7d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych stanowią, iż nie uważa się za koszty uzyskania przychodów nieopłaconych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych składek (z zastrzeżeniami) określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w części finansowanej przez płatnika składek. Przepis ten stosuje się odpowiednio do składek na Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Na tej podstawie należy stwierdzić, że przedsiębiorca (pracodawca/zleceniodawca) ma prawo uznać składki ZUS, w części przez siebie finansowanej, za koszty uzyskania przychodów dopiero z chwilą ich opłacenia.

Warto również zwrócić uwagę na sytuację, w której przedsiębiorca popełni błąd przy naliczaniu składek i na przykład od umowy zlecenie z własnym pracownikiem naliczy tylko składkę zdrowotną. Dążąc do naprawienia pomyłki dokona korekty deklaracji oraz pokryje z własnych środków składkę na to ubezpieczenie.

W zakresie, w jakim składki co do zasady powinny obciążać ubezpieczonego, a zostaną sfinansowane przez płatnika, nie stanowią one dla tego przedsiębiorcy kosztów uzyskania przychodu. Dzieje się tak, ponieważ nie wypełniają one przesłanek, o których stanowi art. 22 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i art. 15 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Tym samym nie ma prawnej możliwości ujęcia w kosztach uzyskania przychodów składek zapłaconych do ZUS w części, która zgodnie z odrębnymi przepisami obciąża ubezpieczonego.