30.06.2020 r.
1 min

Kiedy pracodawca jest zwolniony z obowiązku wypłaty ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop?

Ekspert PCKP

Skopiuj link
30.06.2020r.
1 min

Ustawodawca przewidział pewne wyjątki, które pozwalają pracodawcy zwolnić się od obowiązku wypłaty ekwiwalentu. Stanowi o nich art. 171 § 3 kodeksu pracy. Przewidziane w tym przepisie przesłanki to:

  • zawarcie kolejnej umowy o pracę bezpośrednio po ustaniu poprzedniej umowy o pracę przez pracodawcę i pracownika,
  • uzgodnienia stron stosunku pracy co do wykorzystania urlopu w okresie pozostawania w stosunku pracy na podstawie kolejnej umowy o pracę.

Jeżeli zaistnieją okoliczności przewidziane przez ustawodawcę, to dojdzie do najbardziej pożądanej sytuacji, czyli do udzielenia urlopu wypoczynkowego w naturze.

W doktrynie dość powszechnie występuje pogląd, zgodnie z którym za umowę zawartą bezpośrednio po ustaniu wcześniejszego stosunku pracy uznaje się umowę, do której zawarcia dochodzi najpóźniej w dniu następującym po dniu rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedniej umowy, nawet jeżeli przewiduje ona nawiązanie stosunku pracy w terminie późniejszym. Trzeba pamiętać, że postanowienie dotyczące wykorzystania urlopu przysługującego na podstawie poprzedniej umowy o pracę w ramach nowego stosunku pracy powinno znaleźć się w umowie o pracę albo w odrębnym porozumieniu.