08.10.2019 r.
3 min

Kiedy pracownik może nie wykonać polecenia pracodawcy w zakresie odwołania go z urlopu?

Ekspert PCKP

Skopiuj link
08.10.2019r.
3 min

W wyroku z 16 grudnia 2008 roku, sygn. akt I PK 88/08, Sąd Najwyższy  wskazał, że realizacja prawa pracownika do wypoczynku jest korygowana potrzebami pracodawcy i koniecznością obecności pracownika w zakładzie pracy. Na tej podstawie w szczególnie uzasadnionych przypadkach pracodawca może odwołać pracownika z urlopu wypoczynkowego. Odwołanie takie może nastąpić w sytuacji, gdy obecności pracownika w zakładzie pracy wymagają okoliczności nieprzewidziane w chwili rozpoczynania urlopu (art. 167 § 1 kodeksu pracy). Zatem musi być to uzasadnione zdarzeniami nagłymi, zaskakującymi.

Pracodawca, który chce odwołać pracownika z urlopu, zasadniczo ogranicza jego konstytucyjne prawo do wypoczynku. Dlatego też jeszcze przed podjęciem takiej decyzji pracodawca powinien ustalić, czy wystąpiły łącznie dwie przesłanki:

  1. czy zaistniały okoliczności, których nie można było przewidzieć w chwili rozpoczęcia przez pracownika urlopu,
  2. czy powrót pracownika do pracy jest konieczny dla zapewnienia prawidłowego toku procesu pracy, na przykład pracownik przebywający na urlopie posiada szczególne kwalifikacje niezbędne do usunięcia awarii.

O odwołaniu z urlopu wypoczynkowego pracodawca zawiadamia bezpośrednio pracownika oraz wskazuje termin powrotu. Należy jednak pamiętać, że pracodawca powinien zawiadomić pracownika o odwołaniu z urlopu z takim wyprzedzeniem, aby możliwe było jego stawienie się w pracy w wyznaczonym terminie, biorąc pod uwagę miejsce spędzania przez niego urlopu oraz dostępność środków komunikacji. Istotne jest również to, że pracodawca musi skutecznie skontaktować się z pracownikiem, a ten nie ma przecież obowiązku odbierania w trakcie urlopu telefonów od przełożonego oraz sprawdzania służbowej poczty elektronicznej.

Pracownik ma obowiązek zastosować się do polecenia pracodawcy o odwołaniu go z urlopu. Brak subordynacji może skutkować nałożeniem kary dyscyplinarnej, a nawet zostać uznany za naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych i w konsekwencji może prowadzić do rozwiązania umowy o pracę na podstawie art. 52 § 1 pkt 1 kodeksu pracy. Z drugiej strony nieuzasadnione odwołanie z urlopu wypoczynkowego rodzi po stronie pracownika prawo do zadośćuczynienia przez pracodawcę. Organem właściwym do rozstrzygania sporów dotyczących zasadności odwołania z urlopu oraz rozwiązania stosunku pracy w następstwie odmowy przerwania urlopu jest sąd pracy.