Nie masz jeszcze konta?

PCKP

WYSZUKIWARKA
Data szkolenia:
Województwo:
Tematyka:
WSZYSTKIE SZKOLENIA
Jeśli chcą Państwo otrzymywać na bieżąco informacje o aktualnych szkoleniach, nowościach i promocjach, prosimy o podanie adresu e-mail

Wiadomości
Kiedy wyrównać zasiłek macierzyński?
6 listopada 2020
Zasiłek macierzyński przysługuje każdej matce zgłoszonej do ubezpieczenia chorobowego, która urodzi bądź przyjmie na wychowanie dziecko w wieku do 7 lat lub 10 lat, jeżeli wobec tego dziecka został odroczony obowiązek szkolny. W wyjątkowych sytuacjach prawo do zasiłku macierzyńskiego nabywa również ubezpieczony - ojciec dziecka lub ubezpieczony – inny członek najbliższej rodziny.

Zasiłek macierzyński przysługuje za okres udzielonego urlopu macierzyńskiego oraz urlopu rodzicielskiego. Wysokość udzielonego urlopu zależy od terminu wniosku złożonego przez osobę ubezpieczoną. Jeżeli w okresie 21 dni od dnia porodu złoży wniosek o zasiłek w wysokości 80%, taką wysokość zasiłku otrzyma za cały wnioskowany okres. W innym wypadku otrzyma zasiłek w wysokości 100% za okres urlopu macierzyńskiego oraz 100% za pierwsze 6 tygodni i 60% za 26 tygodni urlopu rodzicielskiego udzielonego na dziecko.

Może się jednak zdarzyć, że osoba zrezygnuje z pobierania zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu macierzyńskiego oraz rodzicielskiego i powróci do pracy. Z urlopu macierzyńskiego matka może zrezygnować, ale nie wcześniej niż po 14 tygodniach, a z urlopu rodzicielskiego w całości lub części. Jak więc postąpić, gdy zawnioskowała o całość zasiłku macierzyńskiego w wysokości 80%, a w trakcie jego pobierania złoży wniosek o rezygnację?

Jeżeli ubezpieczona zrezygnuje z urlopu macierzyńskiego po wykorzystaniu 14 tygodni tego urlopu, zasiłek wypłacony w wysokości 80% należy wyrównać do 100% podstawy jego wymiaru. W przypadku urlopu rodzicielskiego wyrównanie może otrzymać tylko wówczas, gdy zrezygnuje z całego urlopu lub jego części przypadającej na pierwsze 6 tygodni. W przypadku rezygnacji z urlopu rodzicielskiego po upływie 6 tygodni wyrównanie do 100% nie przysługuje.
Zobacz także:
pobierz z Google Play
Jeśli powyższy artykuł okazał się interesujący i chcieliby Państwo na bieżąco otrzymywać najnowsze aktualności branżowe na swój telefon komórkowy, wystarczy pobrać i zainstalować naszą APLIKACJĘ MOBILNĄ.

All rights reserved PCKP   Data aktualizacji: 2020-12-04