06.11.2020 r.
1 min

Kiedy wyrównać zasiłek macierzyński?

Ekspert PCKP

Skopiuj link
06.11.2020r.
1 min

Zasiłek macierzyński przysługuje za okres udzielonego urlopu macierzyńskiego oraz urlopu rodzicielskiego. Wysokość udzielonego urlopu zależy od terminu wniosku złożonego przez osobę ubezpieczoną. Jeżeli w okresie 21 dni od dnia porodu złoży wniosek o zasiłek w wysokości 80%, taką wysokość zasiłku otrzyma za cały wnioskowany okres. W innym wypadku otrzyma zasiłek w wysokości 100% za okres urlopu macierzyńskiego oraz 100% za pierwsze 6 tygodni i 60% za 26 tygodni urlopu rodzicielskiego udzielonego na dziecko.

Może się jednak zdarzyć, że osoba zrezygnuje z pobierania zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu macierzyńskiego oraz rodzicielskiego i powróci do pracy. Z urlopu macierzyńskiego matka może zrezygnować, ale nie wcześniej niż po 14 tygodniach, a z urlopu rodzicielskiego w całości lub części. Jak więc postąpić, gdy zawnioskowała o całość zasiłku macierzyńskiego w wysokości 80%, a w trakcie jego pobierania złoży wniosek o rezygnację?

Jeżeli ubezpieczona zrezygnuje z urlopu macierzyńskiego po wykorzystaniu 14 tygodni tego urlopu, zasiłek wypłacony w wysokości 80% należy wyrównać do 100% podstawy jego wymiaru. W przypadku urlopu rodzicielskiego wyrównanie może otrzymać tylko wówczas, gdy zrezygnuje z całego urlopu lub jego części przypadającej na pierwsze 6 tygodni. W przypadku rezygnacji z urlopu rodzicielskiego po upływie 6 tygodni wyrównanie do 100% nie przysługuje.