ZFŚS
31.01.2023 r.
2 min

Kody literowe w zaświadczeniach lekarskich o niezdolności do pracy

Ekspert PCKP

Skopiuj link
ZFŚS
31.01.2023r.
2 min

Ustawodawca, w art. 57 wskazanej wyżej ustawy, definiuje kody literowe stosowane przez osoby uprawnione do wystawiania zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy spowodowanej chorobą lub pobytem w szpitalu albo innym zakładzie leczniczym podmiotu leczniczego wykonującego działalność leczniczą w rodzaju stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne. Kody te dostarczają płatnikom zasiłków informacji, które mają istotny wpływ zarówno na prawo i wysokość świadczeń, jak ustalenie prawidłowego okresu, w którym prawo do wypłaty zasiłku przysługuje.

Stosuje się następujące kody:

  • kod A – oznacza, że niezdolność do pracy potwierdzona niniejszym zaświadczeniem lekarskim jest spowodowana tą samą chorobą, która była przyczyną niezdolności do pracy przed przerwą, a przerwa pomiędzy orzeczonymi niezdolnościami do pracy nie przekracza 60 dni;
  • kod B – oznacza, że orzeczona niezdolność do pracy przypada w trakcie ciąży;
  • kod C – oznacza, że niezdolność do pracy jest spowodowana nadużyciem alkoholu – na podstawie art. 16 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa zasiłek chorobowy nie przysługuje ubezpieczonemu za pierwsze 5 dni orzeczonej niezdolności, a dni tej niezdolności, pomimo braku prawa do wypłaty zasiłku należy wliczyć do okresu zasiłkowego;
  • kod D – oznacza, że niezdolność do pracy spowodowana jest gruźlicą;
  • kod E – oznacza, że niezdolność do pracy jest spowodowana chorobą zakaźną, której okres wylęgania jest dłuższy, niż 14 dni lub inną chorobą, której objawy chorobowe ujawniają się po okresie dłuższym, niż 14 dni od początku choroby.

Na podstawie art. 57 ust. 2 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa w zaświadczeniu lekarskim, na pisemny wniosek ubezpieczonego, nie umieszcza się kodu "B" i "D".

W przypadku braku kodu „B” w zaświadczeniu lekarskim,  zasiłek chorobowy przysługuje w wysokości 80% podstawy wymiaru, a ewentualne wyrównanie do 100% może nastąpić tylko w przypadku przedłożenia odrębnego zaświadczenia stwierdzającego stan ciąży w okresie orzeczonej niezdolności do pracy.