22.08.2021 r.
4 min

Komu przysługuje renta szkoleniowa?

Ekspert PCKP

Skopiuj link
22.08.2021r.
4 min

O rentę szkoleniową może starać się osoba, w stosunku do której orzeczono celowość przekwalifikowania zawodowego ze względu na niezdolność do pracy w dotychczasowym zawodzie. Niezdolną do pracy w rozumieniu ustawy jest osoba, która całkowicie lub częściowo utraciła zdolność do pracy zarobkowej z powodu naruszenia sprawności organizmu i nie rokuje odzyskania zdolności do pracy po przekwalifikowaniu. Osoba ta musi również spełniać warunki do przyznania renty z tytułu niezdolności do pracy. Można je znaleźć w art. 57 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Ubezpieczony musi:

1. być niezdolny do pracy.

2. mieć wymagany okres składkowy i nieskładkowy:

  • 1 rok – jeżeli niezdolność do pracy powstała przed ukończeniem 20 lat,
  • 2 lata – jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 20 do 22 lat,
  • 3 lata – jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 22 do 25 lat,
  • 4 lata – jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 25 do 30 lat,
  • 5 lat – jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 30 lat.

3. stać się niezdolnym do pracy w trakcie szczegółowo wymienionego okresu składkowego albo nie później niż w ciągu 18 miesięcy od ustania tych okresów, chyba że ubezpieczony udowodnił okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiety i 25 lat dla mężczyzny oraz jest całkowicie niezdolny do pracy. Spełnienie warunków dotyczących daty powstania niezdolności do pracy nie jest wymagane od osób, u których niezdolność do pracy w dotychczasowym zawodzie jest następstwem wypadku przy pracy lub choroby zawodowej.

4. nie mieć ustalonego prawa do emerytury z Funduszu lub nie spełniać warunków do jej uzyskania.

Jeżeli ubezpieczony nie osiągnął okresu składkowego i nieskładkowego, o którym mowa powyżej, warunek posiadania wymaganego okresu uważa się za spełniony, gdy ubezpieczony został zgłoszony do ubezpieczenia przed ukończeniem 18 lat albo w ciągu 6 miesięcy po ukończeniu nauki w szkole ponadpodstawowej, ponadgimnazjalnej lub w szkole wyższej oraz do dnia powstania niezdolności do pracy miał, bez przerwy lub z przerwami nieprzekraczającymi 6 miesięcy, okresy składkowe i nieskładkowe. (art. 58 ust. 3 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych)

Okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 5 lat dla osoby, której niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 30 lat, powinien przypadać w ciągu ostatniego dziesięciolecia przed zgłoszeniem wniosku o rentę lub przed dniem powstania niezdolności do pracy, chyba że ubezpieczony udowodnił okres składkowy wynoszący co najmniej 25 lat dla kobiety i 30 lat dla mężczyzny oraz jest całkowicie niezdolny do pracy (art. 58 ust. 2 i 4  ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych).

Co do zasady przysługuje renta szkoleniowa przez okres 6 miesięcy. Maksymalny okres pobierania tej renty nie może przekroczyć 36 miesięcy. Decydujące znaczenie ma w tym wypadku czas niezbędny do przekwalifikowania zawodowego. Przedłużenie prawa do renty następuje na podstawie wniosku starosty. Podstawowy okres 6 miesięcy może także ulec skróceniu, jeżeli przed upływem tego okresu starosta zawiadomi organ rentowy:

1. o braku możliwości przekwalifikowania do innego zawodu,

2. o tym, że osoba zainteresowana nie poddaje się przekwalifikowaniu zawodowemu.

Renta szkoleniowa nie przysługuje w razie osiągania przychodu z tytułu działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego oraz służby.

Osoba, której przyznano rentę szkoleniową może odbywać różnego rodzaju kursy podnoszące kwalifikacje zawodowe. W tym celu jest kierowana do powiatowego urzędu pracy, który wskaże szkolenia pozwalające jej na zdobycie nowych umiejętności.