
Szkolenia BHP dzieli się na:
· szkolenie wstępne obejmujące:
- instruktaż ogólny (szkolenie wstępne ogólne),
- instruktaż stanowiskowy (szkolenie wstępne na stanowisku pracy),
· szkolenia okresowe.
Celem instruktażu ogólnego jest zapoznanie pracowników z podstawowymi przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy zawartymi w kodeksie pracy, w układach zbiorowych pracy lub w regulaminach pracy, z przepisami oraz zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy obowiązującymi w danym zakładzie pracy, a także z zasadami udzielania pierwszej pomocy w razie wypadku. Natomiast w ramach instruktażu stanowiskowego pracownik zapoznawany jest z czynnikami środowiska pracy występującymi na stanowiskach pracy i ryzykiem zawodowym związanym z wykonywaną pracą, sposobami ochrony przed zagrożeniami, jakie mogą powodować te czynniki, oraz metodami bezpiecznego wykonywania pracy na tych stanowiskach (§ 9 rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27 lipca 2004 roku w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy).
Zgodnie z § 10 ust. 2 wskazanego wyżej rozporządzenia instruktaż ogólny prowadzi pracownik służby bezpieczeństwa i higieny pracy, osoba wykonująca u pracodawcy zadania tej służby albo pracodawca, który sam wykonuje takie zadania, lub pracownik wyznaczony przez pracodawcę posiadający zasób wiedzy i umiejętności zapewniający właściwą realizację programu instruktażu, mający aktualne zaświadczenie o ukończeniu wymaganego szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy. Ocena czy pracownik spełnia powyższe wymagania i w związku z tym może przeprowadzić instruktaż ogólny, należy do pracodawcy.
Instruktaż stanowiskowy przeprowadza wyznaczona przez pracodawcę osoba kierująca pracownikami lub pracodawca, jeżeli osoby te posiadają odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie zawodowe oraz są przeszkolone w zakresie metod prowadzenia instruktażu stanowiskowego (§ 11 ust. 5 rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27 lipca 2004 roku w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy).
- Zakaz konkurencji po ustaniu stosunku pracy
- Prawo do urlopu szkoleniowego
- Urlop opiekuńczy w kolejnym projekcie nowelizacji kodeksu pracy
- Czy pracownik może prowadzić prywatne rozmowy telefoniczne w czasie pracy?
- Czy pracodawca może rozwiązać umowę o pracę z pracownikiem, który regularnie jest niezdolny do pracy z powodu choroby?