26.01.2021 r.
4 min

Mały ZUS plus w 2021 roku

Ekspert PCKP

Skopiuj link
26.01.2021r.
4 min

Z „Małego ZUS plus” mogą korzystać przedsiębiorcy, których przychód z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej, jeżeli była prowadzona przez cały rok 2020, nie przekraczał kwoty  120 000 złotych. Jeżeli działalność była prowadzona przez część roku, to limit przychodów należy określić proporcjonalnie do okresu prowadzenia działalności.

Oprócz wskazanego kryterium dochodowego przedsiębiorcy muszą spełnić następujące przesłanki:

  • muszą prowadzić działalność w poprzednim roku przez co najmniej 60 dni (tzn. podlegać ubezpieczeniom społecznym lub ubezpieczeniu zdrowotnemu z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej przez co najmniej 60 dni);
  • w poprzednim roku nie mogli rozliczać się w formie karty podatkowej i jednocześnie korzystać ze zwolnienia sprzedaży z podatku VAT;
  • nie podlegają ubezpieczeniom społecznym lub ubezpieczeniu zdrowotnemu również z tytułu innej działalności gospodarczej;
  • nie mogą wykonywać działalności na rzecz swoich byłych pracodawców;
  • nie spełniają warunków do opłacania „preferencyjnych składek”, tj. składek od zadeklarowanej kwoty nie niższej niż 30% minimalnego wynagrodzenia.

Przedsiębiorcy, którzy w 2020 roku prowadzili działalność gospodarczą i nie korzystali z „małego ZUS” lub „małego ZUS plus”, powinni najpóźniej do 1 lutego 2021 roku złożyć:

  • wyrejestrowanie z ubezpieczeń (ZUS ZWUA) z kodem tytułu ubezpieczenia zaczynającym się od 05 10, 05 12, jeśli na dzień 31 grudnia 2020 r. podlegali ubezpieczeniom społecznym z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej, ale nie korzystali z „małego ZUS” albo
  • wyrejestrowanie z ubezpieczeń (ZUS ZWUA) z kodem tytułu ubezpieczenia zaczynającym się od 05 70, 05 72, jeśli akurat 31 grudnia 2020 r. zakończy się okres 24 miesięcy korzystania z „preferencyjnych składek”
  • zgłoszenie do ubezpieczeń społecznych (ZUS ZUA) albo – jeśli podlegają wyłącznie ubezpieczeniu zdrowotnemu – zgłoszenie do tego ubezpieczenia (ZUS ZZA) z kodem tytułu ubezpieczenia rozpoczynającym się od 05 90 albo 05 92 (kod tytułu ubezpieczenia przewidziany dla osób z rentą przyznaną
    z tytułu niezdolności do pracy).

Natomiast ci przedsiębiorcy, którzy w grudniu 2020 roku korzystali z „małego ZUS plus” i nadal chcą korzystać z „małej działalności plus” nie muszą składać żadnych dodatkowych dokumentów.

Szczegółowe wyjaśnienia dotyczące rodzajów dokumentów przedkładanych do wniosku przez przedsiębiorców, którzy rozpoczynają lub wznawiają działalność gospodarczą w 2021 roku można znaleźć na stronie internetowej ZUS.

Obniżona składka może być opłacana maksymalnie przez 36 miesięcy w ciągu kolejnych 60 miesięcy kalendarzowych prowadzenia działalności. Jako miesiąc kalendarzowy należy przyjąć każdy miesiąc, w którym przedsiębiorca podlegał ubezpieczeniom społecznym lub ubezpieczeniu zdrowotnemu co najmniej jeden dzień.

Podstawę wymiaru składek ustala się następująco:

– Najpierw ustala się przeciętny miesięczny dochód z działalności gospodarczej w poprzednim roku kalendarzowym według wzoru:

"https://www.pckp.pl/docs/przyklad.png"

Otrzymany wynik należy zaokrąglić do pełnych groszy w górę, jeśli końcówka jest równa lub wyższa niż 0,5 gr lub w dół, jeśli jest niższa.

– Następnie trzeba pomnożyć przeciętny miesięczny dochód z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej w poprzednim roku kalendarzowym przez współczynnik 0,5.

– W ostatnim kroku należy porównać otrzymany wynik do kwoty 30% minimalnego wynagrodzenia i 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego. Podstawa wymiaru składek nie może być bowiem niższa niż 30% minimalnego wynagrodzenia za pracę w danym roku i nie może przekraczać kwoty 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego ustalonej na dany rok.