30.11.2021 r.
2 min

Moment nabycia prawa do odprawy emerytalnej

Ekspert PCKP

Skopiuj link
30.11.2021r.
2 min

Pracownikowi spełniającemu warunki uprawniające do renty z tytułu niezdolności do pracy lub emerytury, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na rentę lub emeryturę przysługuje odprawa pieniężna w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia. Z treści art. 921 § 1 kodeksu pracy wynika, iż nabycie prawa do odprawy emerytalno-rentowej wymaga zaistnienia następujących przesłanek: pracownik spełniania warunki uprawniające do nabycia renty albo emerytury, jego stosunek pracy ustał, pracownik przeszedł na rentę albo emeryturę, pomiędzy ustaniem stosunku pracy a przejściem na rentę albo emeryturę istniał związek. Jedynie łączne spełnienie wszystkich wymienionych przesłanek pozwoli na uzyskanie przez pracownika prawa do odprawy emerytalno-rentowej.

„Prawo do odprawy uzyskuje pracownik z dniem przejścia na rentę lub emeryturę. Dlatego też roszczenie o zapłatę odprawy emerytalnej jest wymagalne od dnia rozwiązania stosunku pracy, także wtedy, gdy orzeczenie przyznające emeryturę zostało wydane później (wyr. SN z 9.4.1998 r., I PKN 508/97). Wobec tego też wydanie decyzji o przyznaniu emerytury (renty) po śmierci pracownika nie może powodować wygaśnięcia do niej prawa, a jedynie sprawia, że jako prawo majątkowe, stosownie do art. 631 § 2, przechodzi na rodzinę zmarłego, a w braku takiej wchodzi do spadku.” (por. Kodeks pracy. Komentarz, red. prof. dr hab. Wojciech Muszalski, dr hab. Krzysztof Walczak)

Do częstych należy sytuacja, w której pracownik rozwiązuje stosunek pracy w celu uzyskania emerytury, a następnie ponownie podejmuje zatrudnienie u pracodawcy, który dotychczas go zatrudniał. Zauważyć należy, że pracownik rozwiązując stosunek pracy w celu uzyskania emerytury spełnia przesłanki nabycia prawa do odprawy emerytalnej określone w art. 921 § 1 kodeksu pracy. Odprawa emerytalna staje się zatem wymagalna i powinna zostać wypłacona pracownikowi. Późniejsze podjęcie zatrudnienia przez emeryta – nawet bezpośrednio po zakończeniu poprzedniej umowy i u tego samego pracodawcy – nie powoduje przesunięcia wymagalności rzeczonego świadczenia.

Odprawa przysługuje w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia, przy czym pracownik, który już otrzymał odprawę, nie może ponownie nabyć do niej prawa.