Nie masz jeszcze konta?

PCKP

WYSZUKIWARKA
Data szkolenia:
Województwo:
Tematyka:
WSZYSTKIE SZKOLENIA
Jeśli chcą Państwo otrzymywać na bieżąco informacje o aktualnych szkoleniach, nowościach i promocjach, prosimy o podanie adresu e-mail

Wiadomości
Monitoring poczty elektronicznej
11 września 2020
O monitoringu służbowej poczty elektronicznej pracownika stanowi art. 22(3) kodeksu pracy. Na jego podstawie tego rodzaju kontrola może być stosowana, jeżeli jest to niezbędne do zapewnienia organizacji pracy umożliwiającej pełne wykorzystanie czasu pracy oraz właściwego użytkowania udostępnionych pracownikowi narzędzi pracy. Oznacza to, że pracodawca może zgodnie z prawem kontrolować pocztę służbową pracowników tylko wtedy, gdy może powołać się na co najmniej jeden z powyżej wskazanych powodów.

Pracodawca musi pamiętać, że monitoring skrzynki mailowej nie może naruszać tajemnicy korespondencji i innych dóbr osobistych pracownika. Zatem pracodawca nie może na tej podstawie weryfikować prywatnej korespondencji pracownika wysyłanej ze służbowej poczty. Aby nie dochodziło do naruszeń, ustalając zasady przeprowadzania kontroli wiadomości, pracodawca może określić sposób oznaczania prywatnej korespondencji lub całkowicie wyłączyć możliwość korzystania z służbowej skrzynki do prywatnych celów.

Tak samo jak w przypadku stosowania monitoringu wizyjnego, pracodawca ma obowiązek poinformowania pracowników o wprowadzeniu monitoringu poczty elektronicznej co najmniej na 2 tygodnie przed jego uruchomieniem, w sposób przyjęty w danym zakładzie pracy. Cele, zakres oraz sposób zastosowania monitoringu ustala się w układzie zbiorowym pracy lub w regulaminie pracy albo w obwieszczeniu, jeżeli pracodawca nie jest objęty układem zbiorowym pracy lub nie jest obowiązany do ustalenia regulaminu pracy. Ponadto pracodawca jest zobowiązany poinformować na piśmie pracownika przed dopuszczeniem do pracy o celu, zakresie oraz sposobie zastosowania tego rodzaju monitoringu.
Zobacz także:
pobierz z Google Play
Jeśli powyższy artykuł okazał się interesujący i chcieliby Państwo na bieżąco otrzymywać najnowsze aktualności branżowe na swój telefon komórkowy, wystarczy pobrać i zainstalować naszą APLIKACJĘ MOBILNĄ.

All rights reserved PCKP   Data aktualizacji: 2020-09-18