
Wiadomości
Nadpłacone zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych w trakcie roku
5 września 2023
Zdarza się, iż obliczając zaliczki na podatek dochodowy z tytułu wynagrodzeń płatnik pobierze podatek nienależnie lub w wysokości wyższej od należnej. Powstaje wtedy wątpliwość, czy można skorygować taki błąd i zwrócić pracownikowi nadpłacony podatek w następnym miesiącu.
Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nakładają na płatnika obowiązek prawidłowego obliczenia, poboru i odprowadzenia w ciągu roku podatkowego zaliczek na podatek dochodowy od wynagrodzeń i innych świadczeń wypłaconych bądź pozostawionych do dyspozycji pracownika. Ponadto, jak wynika z art. 30 § 1 ustawy Ordynacja podatkowa płatnik, który nie wykonał obowiązków określonych w art. 8, odpowiada za podatek niepobrany lub podatek pobrany a niewpłacony.
Z powyższego wynika, iż pobranie od pracowników (i przekazanie do organu podatkowego) zawyżonej kwoty zaliczki za dany miesiąc nie zwalnia płatnika z obowiązku pobrania i wpłacenia w prawidłowej wysokości zaliczek w miesiącach następnych. Dlatego też należy uznać, iż w trakcie roku płatnik sam nie ma możliwości zwrócenia pracownikowi nienależnie pobranego podatku. Natomiast prawo do złożenia wniosku o stwierdzenie nadpłaty przysługuje pracownikowi. Wniosek wraz z uzasadnieniem należy złożyć do naczelnika właściwego urzędu skarbowego.
Zobacz także:
- Obowiązki płatnika przy wypłacie dywidendy osobom prawnym
- Służbowy telefon na gruncie podatku dochodowego od osób fizycznych
- Czy wartość pracy przedsiębiorcy i najbliższych członków jego rodziny może zostać zaliczona do kosztów uzyskania przychodów?
- Koszty faktycznie poniesione w przypadku przychodów z umowy zlecenia i umowy o dzieło
- Pakiety medyczne dla członków rodzin pracowników w kosztach pracodawcy będącego podatnikiem CIT
All rights reserved PCKP Data aktualizacji: 2023-09-28