24.12.2021 r.
2 min

Nagroda dla pracownika a podatek dochodowy od osób fizycznych

Ekspert PCKP

Skopiuj link
24.12.2021r.
2 min

Zgodnie z treścią art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychód ze stosunku pracy to wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężna świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych. Katalog świadczeń stanowiących przychód ze stosunku pracy ma charakter przykładowy i otwarty.

Warunkiem uznania określonego świadczenia za przychód ze stosunku pracy jest istnienie związku prawnego lub faktycznego pomiędzy takim świadczeniem a stosunkiem pracy łączącym pracownika i pracodawcę.

Za przychód ze stosunku pracy uznać zatem należy wszelkie nagrody otrzymane przez pracownika od pracodawcy w związku z wiążącym strony stosunkiem prawnym. Oznacza to, iż świadczenie pracodawcy w postaci nagrody dla pracownika szczególnie zaangażowanego w pracę stanowi przychód ze stosunku pracy.

Wśród świadczeń zwolnionych z podatku dochodowego od osób fizycznych ustawodawca nie wymienia nagród dla pracowników szczególnie zaangażowanych w pracę. Tym samym rzeczone świadczenie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na takich samych zasadach jak wynagrodzenie pracownika.