02.11.2021 r.
5 min

Nagroda uzyskana przez pracownika w konkursie zorganizowanym przez pracodawcę a podatek dochodowy od osób fizycznych?

Ekspert PCKP

Skopiuj link
02.11.2021r.
5 min

W tym zakresie decydujące znaczenie ma krąg podmiotów, do których skierowany był konkurs. Jeżeli w konkursie mogli wziąć udział wyłącznie pracownicy, czyli konkurs ma charakter zamknięty, to wartość nagrody stanowi dla pracownika przychód ze stosunku pracy w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych.  Na podstawie przywołanego przepisu trzeba uznać, że dane świadczenie może zostać zakwalifikowane jako przychód ze stosunku pracy, jeżeli istnieje związek, prawny lub faktyczny, między tym świadczeniem, a stosunkiem pracy. Związek taki występuje, gdy pracodawca zorganizuje konkurs wyłącznie dla swoich pracowników.

Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z dnia 27 marca 2015 roku, sygn. akt II FSK 1695/14, stwierdził bowiem: „Istotne bowiem jest to, że do konkursu mogą przystąpić wyłącznie pracownicy Spółki. Gdyby nie stosunek pracy, przychód w postaci nagród z tytułu udziału w konkursie nie mógłby być osiągnięty. Wbrew stanowisku Sądu I instancji, kwalifikacji tego przychodu do źródła przychodów ze stosunku pracy nie stoi również na przeszkodzie fakt, że wygrane w konkursach nie wiążą się bezpośrednio z obowiązkami pracownika wobec pracodawcy, wynikającymi ze stosunku pracy”.

Wartość nagrody uzyskanej przez pracownika w konkursie zamkniętym powinna zostać doliczona do przychodu pracownika i opodatkowana na zasadach ogólnych.

Jeżeli natomiast organizowany przez pracodawcę konkurs byłby adresowany do szerszego grona osób niż sami pracownicy to nagrody w nim uzyskane powinny zostać zakwalifikowane jako przychód z innych źródeł (art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Świadczenie otrzymane przez pracownika z tytułu udziału w takim konkursie nie miałby bowiem bezpośredniego związku z istniejącym stosunkiem pracy.

W takim przypadku, na podstawie art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, uzyskana w konkursie otwartym nagroda opodatkowana jest podatkiem ryczałtowym w wysokości 10% wartości nagrody.

Jak wynika z art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolna od podatku jest wartość wygranych w konkursach i grach organizowanych i emitowanych (ogłaszanych) przez środki masowego przekazu (prasa, radio i telewizja) oraz konkursach z dziedziny nauki, kultury, sztuki, dziennikarstwa i sportu, a także nagród związanych ze sprzedażą premiową towarów lub usług – jeżeli jednorazowa wartość tych wygranych lub nagród nie przekracza kwoty 2.000 zł; zwolnienie od podatku nagród związanych ze sprzedażą premiową towarów lub usług nie dotyczy nagród otrzymanych przez podatnika w związku z prowadzoną przez niego pozarolniczą działalnością gospodarczą, stanowiących przychód z tej działalności.

Przedmiotowe zwolnienie może zostać zastosowane, jeżeli konkurs, w którym została uzyskana nagroda, został zorganizowany przez środki masowego przekazu i przez nie ogłoszony. Co więcej, konkurs musi dotyczyć ściśle określonej tematyki: nauki, kultury, sztuki, dziennikarstwa i sportu. Wolna od podatku dochodowego jest bowiem wyłącznie wartość wygranych w konkursach z w/w dziedzin. Oznacza to, iż zwolnienie z art. 21 ust.1 pkt 68 ustawy nie ma zastosowania w przypadku konkursów organizowanych przez pracodawcę, którego przedmiotem działalności nie jest działalność medialna. Jeżeli pracodawca prowadzi działalność medialną, konieczne jest ustalenie czy konkurs został ogłoszony i jaka była jego tematyka.

Dodatkowo warto jeszcze zwrócić uwagę, że nagrody w konkursie mogą być sfinansowane z środków pochodzących z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolna od podatku jest wartość otrzymanych przez pracownika w związku z finansowaniem działalności socjalnej, o której mowa w przepisach o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, rzeczowych świadczeń oraz otrzymanych przez niego w tym zakresie świadczeń pieniężnych, sfinansowanych w całości ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych, łącznie do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 1.000 zł. W okresie od 2020 roku do końca roku podatkowego następującego po roku, w którym zostanie odwołany stan epidemii ogłoszony z powodu COVID-19 limit zwolnienia został zwiększony i wynosi 2 000 zł.