Nie masz jeszcze konta?

PCKP

WYSZUKIWARKA
Data szkolenia:
Województwo:
Tematyka:
Jeśli chcą Państwo otrzymywać na bieżąco informacje o aktualnych szkoleniach, nowościach i promocjach, prosimy o podanie adresu e-mail

Wiadomości
Nagroda z okazji Świąt Bożego Narodzenia w podstawie wymiaru zasiłku
3 stycznia 2021
Pracodawcy często obdarowują pracowników nagrodami z okazji uroczystych dni. Można do nich zaliczyć m. in. nagrodę świąteczną wypłacaną w grudniu z okazji świąt Bożego Narodzenia. O tym, czy będzie ona stanowiła podstawę wymiaru zasiłku wypłacanego z tytułu niezdolności do pracy zadecydują czynniki, od których jest uzależnione jej przyznanie. Nie w każdym przypadku nagroda będzie wliczana do podstawy wymiaru świadczeń z ubezpieczenia społecznego.

Jeżeli pracodawca wypłaci nagrodę w równej kwocie wszystkim pracownikom, czyli zarówno tym, którzy chorowali jak i tym, którzy nie byli niezdolni do pracy, kwota wypłaconej nagrody nie będzie stanowiła podstawy wymiaru zasiłku.

Zgodnie z art. 41 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego nie uwzględnia się składników wynagrodzenia, do których pracownik zachowuje prawo w okresie pobierania tego zasiłku zgodnie z postanowieniami układów zbiorowych pracy lub przepisami o wynagradzaniu, jeżeli są one wypłacane za okres pobierania tego zasiłku. Zasada ta jest również przedstawiona w ust. 285 komentarza do powołanej ustawy opublikowanego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Należy jednak pamiętać, że składniki niewliczane do podstawy wymiaru zasiłku w trakcie zatrudnienia, będą stanowiły podstawę wymiaru zasiłku po jego ustaniu.

Jeżeli jednak kryterium przyznawania nagrody uwzględnia absencję chorobową, czy inną usprawiedliwioną nieobecność w pracy jak zasiłek opiekuńczy, czy macierzyński, nagroda ta powinna być wliczona do podstawy wymiaru świadczeń i zasiłków z ubezpieczenia społecznego. Nie można bowiem wyłączyć z podstawy zasiłku składnika, który nie jest wypłacany świadczeniobiorcy w okresie, gdy staje się niezdolny do pracy.

Źródło:

Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2019 r. poz. 645 ze zm.).
Zobacz także:
pobierz z Google Play
Jeśli powyższy artykuł okazał się interesujący i chcieliby Państwo na bieżąco otrzymywać najnowsze aktualności branżowe na swój telefon komórkowy, wystarczy pobrać i zainstalować naszą APLIKACJĘ MOBILNĄ.

All rights reserved PCKP   Data aktualizacji: 2021-01-19