
Pracownik, podlegający ubezpieczeniu chorobowemu przez co najmniej 30 dni przed chwilą, w której stał się niezdolny do pracy nabywa prawo do zasiłku chorobowego. Wypłata zasiłku z tytułu niezdolności do pracy jest jednak poprzedzona wypłatą wynagrodzenia za czas choroby na podstawie art. 92 kodeksu pracy. Wynagrodzenie to jest wypłacane co do zasady w wysokości 80% podstawy wymiaru. Następnie ubezpieczony nabywa prawo do zasiłku z tytułu niezdolności do pracy w wysokości 80% podstawy wymiaru.
Jeżeli w ostatnim dniu kalendarzowym roku niezdolność do pracy przypadała na okres wynagrodzenia za czas choroby to od początku kolejnego roku również wypłacane jest wynagrodzenie chorobowe. Należy je liczyć od początku roku w wymiarze 33 dni lub 14 dni w przypadku ubezpieczonych, którzy w roku poprzednim ukończyli 50 lat. Jeżeli jednak na dzień 31 grudnia ubezpieczony nabył prawo do zasiłku z tytułu niezdolności do pracy to od pierwszego stycznia kolejnego roku płatnik kontynuuje wypłatę zasiłku.
- Zaniżenie stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe
- Kiedy układ ratalny z ZUS przestaje obowiązywać?
- Rozłożenie na raty zaległości wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych powstałych po styczniu 2020 roku
- Pierwszy dzień niezdolności do pracy ubezpieczonego
- Czy pracownikowi przysługuje prawo do zasiłku opiekuńczego w razie sprawowania opieki nad partnerem, niebędącym małżonkiem?