Nie masz jeszcze konta?

PCKP

WYSZUKIWARKA
Tematyka:
Data szkolenia:
Jeśli chcą Państwo otrzymywać na bieżąco informacje o aktualnych szkoleniach, nowościach i promocjach, prosimy o podanie adresu e-mail

Wiadomości
Niższe limity dorabiania dla emerytów i rencistów od 1 września 2023 roku
10 września 2023
Od 1 września 2023 roku obowiązują nowe limity zarobków dla pracujących rencistów i emerytów, którzy nie osiągnęli jeszcze powszechnego wieku emerytalnego. Jeżeli te limity zostaną przekroczone, to ich świadczenia mogą ulec zmniejszeniu, a nawet zawieszeniu. Warto zwrócić na nie uwagę, gdyż zostały one zmniejszone względem tych, które obowiązywały w poprzednim kwartale.

Przeciętne wynagrodzenie za II kwartał 2023 roku wynosi 7 005,76 zł. To ono stanowi bazę dla wyliczenia limitów, których przekroczenie będzie skutkowało zawieszeniem (powyżej 130% przeciętnego wynagrodzenia) lub zmniejszeniem (powyżej 70% przeciętnego wynagrodzenia) pobieranego świadczenia. Od 1 września 2023 roku kwoty te są następujące:

  • 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogłoszonego za II kwartał 2023 roku, czyli 4 904,10 zł;
  • 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogłoszonego za II kwartał 2023 roku, czyli 9 107,50 zł.
Oczywiście powyższe limity pozostają bez znaczenia dla emerytów, którzy osiągnęli powszechny wiek emerytalny, a więc 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn, z wyłączeniem emerytów, którym ZUS podwyższył wyliczoną emeryturę do kwoty świadczenia minimalnego. Limitów nie stosuje się również w stosunku do niektórych rencistów - pobierających renty dla inwalidów wojennych, inwalidów wojskowych, których niezdolność do pracy związana jest ze służbą wojskową, a także rent rodzinnych przysługujących po uprawnionych do tych świadczeń.
Zobacz także:
pobierz z Google Play
Jeśli powyższy artykuł okazał się interesujący i chcieliby Państwo na bieżąco otrzymywać najnowsze aktualności branżowe na swój telefon komórkowy, wystarczy pobrać i zainstalować naszą APLIKACJĘ MOBILNĄ.

All rights reserved PCKP   Data aktualizacji: 2023-09-28