
12 maja 2022 roku Sejm przyjął projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Główna zmiana dotyczy obniżenia stawki podatku dla pierwszego progu podatkowego z dotychczasowych 17% do 12%. Zlikwidowana zostanie także kontrowersyjna ulga dla klasy średniej. „12% stawka podatku jest jednolicie określona dla każdego z podatników opodatkowujących swoje przychody według skali podatkowej. Rozwiązanie to rekompensuje uchylaną tzw. ulgę dla klasy średniej. Jest to rozwiązanie jednakowe dla wszystkich i proste w stosowaniu.” (uzasadnienie projektu ustawy).
Bez zmian pozostaną kwota wolna od podatku (30 000 zł) oraz pierwszy próg podatkowy na poziomie 120 000 zł. Ustawa przewiduje także dopuszczalność zmiany formy opodatkowania z ryczałtu lub podatku liniowego na skalę podatkową.
Dodatkowo w projekcie przewidziano, że składka zdrowotna w ograniczonym zakresie będzie pomniejszała podstawę opodatkowania podatników, którzy wybrali podatek liniowy, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych albo kartę podatkową. W przypadku liniowców limit pomniejszenia dochodu ustalono na kwotę 8,7 tys. zł, dla ryczałtowców przychód będzie można pomniejszyć o 50% zapłaconych składek zdrowotnych. Natomiast dla podatników na karcie podatek będzie mógł być pomniejszony o 19% zapłaconej składki.
W uzasadnieniu projektu wskazano: „Projekt ma na celu polepszenie sytuacji zarówno pracowników etatowych, których źródłem przychodów jest stosunek pracy, jak również osób osiągających przychody z tytułu umów cywilnoprawnych, kontraktów oraz innych mniej popularnych rodzajów umów. Zawiera on pakiet korzystnych rozwiązań, które realnie wpływają na usprawnienie systemu podatkowego i uczynienie go bardziej zrozumiałym dla podatników podatku dochodowego od osób fizycznych, w tym przedsiębiorców. […] Dodatkowym celem projektowanej ustawy jest zapewnienie spójnego, przejrzystego i sprawiedliwego systemu podatkowego przez doprecyzowanie oraz udoskonalenie obowiązujących przepisów podatkowych.”
Uchwalona przez Sejm ustawa trafiła do Senatu.Magdalena Jeziorska
radca prawny
- Jakie informacje musi przekazać pracodawca pracownikom, których kieruje do wykonywania pracy poza terytorium Unii Europejskiej?
- Jakie warunki muszą zostać spełnione, aby wypowiedzenie umowy o pracę było skuteczne?
- Zawieranie umów o pracę za pośrednictwem systemu teleinformatycznego
- Porozumienie pracodawców o przejęciu urlopu
- Ewidencja czasu pracy