14.03.2021 r.
2 min

Obowiązki emerytów i rencistów oraz płatników składek w razie podjęcia pracy w okresie pobierania świadczenia emerytalnego lub rentowego

Ekspert PCKP

Skopiuj link
14.03.2021r.
2 min

Natomiast osoby, które podejmują dodatkową pracę zarobkową po uzyskaniu uprawnień do świadczeń, zobowiązane są do przekazania do właściwego oddziału ZUS stosownej informacji. Można tego dokonać na formularzu ZUS Rw-73 lub też w inny sposób. Istotne jest, aby z zawiadomienia tego wynikało, od kiedy została podjęta dodatkowa praca zarobkowa i jaka jest wysokość przychodu.

Przekazanie takiego zawiadomienia do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych ma bardzo istotne znaczenie dla późniejszego rozliczenia emerytury lub renty. Jego brak skutkuje rozliczeniem świadczenia i dochodzeniem zwrotu nienależnych świadczeń za okres 3 lat kalendarzowych poprzedzających rok, w którym zostanie wydana decyzja o rozliczeniu emerytury lub renty. Natomiast powiadomienie oddziału ZUS o podjęciu pracy i osiąganych zarobkach ogranicza możliwość dochodzenia zwrotu nienależnych świadczeń wyłącznie do jednego roku kalendarzowego poprzedzającego rok wydania decyzji o rozliczeniu świadczenia.

Z obowiązku tego nie zwalnia świadczeniobiorcy fakt, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych został powiadomiony o powyższych okolicznościach przez płatnika składek. Z art. 138 ust. 5 ustawy emerytalnej wynika jednoznacznie, że zwrot nienależnie pobranych świadczeń za okres nie dłuższy niż 1 rok kalendarzowy poprzedzający rok wydania decyzji rozliczającej dotyczy wyłącznie tych świadczeniobiorców, którzy powiadomili ZUS o osiąganiu przychodów.

W przypadku gdy przychód uzyskany przez emeryta lub rencistę przekroczył niższą kwotę graniczną ustaloną dla danego roku (nie przekroczył jednak wyższej kwoty granicznej), oddział ZUS ustali, że świadczenie powinno być zmniejszone. Jeżeli w danym roku emeryt lub rencista uzyska przychód w wysokości przekraczającej wyższą kwotę graniczną, w decyzji rozliczającej świadczenie ZUS ustali, że w całym roku emerytura lub renta podlegała zawieszeniu.

Przekroczenie wyższej kwoty granicznej pociąga za sobą możliwość korzystniejszego rozliczenia świadczenia, poprzez dokonanie tzw. dobrowolnej wpłaty na Fundusz Ubezpieczeń Społecznych. W przypadku gdy kwota nienależnie pobranych świadczeń jest wyższa od kwoty, o jaką osiągnięty przychód przekroczył wyższą kwotę graniczną, istnieje możliwość uniknięcia zawieszenia świadczenia w pełnej wysokości.