24.10.2021 r.
3 min

Obowiązki podatkowe w przypadku działalności nieewidencjonowanej

Ekspert PCKP

Skopiuj link
24.10.2021r.
3 min

Art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 6 marca 2018 roku Prawo przedsiębiorców stanowi, iż: „nie stanowi działalności gospodarczej działalność wykonywana przez osobę fizyczną, której przychód należny z tej działalności nie przekracza w żadnym miesiącu 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia, o którym mowa w ustawie z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, i która w okresie ostatnich 60 miesięcy nie wykonywała działalności gospodarczej”. Zatem przychód z nieewidencjonowanej działalności nie może przekroczyć w żadnym miesiącu połowy minimalnego wynagrodzenia za pracę, czyli w 2021 roku kwoty 1400 złotych przychodu brutto, natomiast w 2022 roku – kwoty 1505 złotych brutto. Zgodnie z art. 5 ust. 3 Prawa przedsiębiorców, jeżeli przychód należny z działalności prowadzonej bez wpisu do rejestru przekroczy w danym miesiącu określoną wysokość, to działalność ta staje się działalnością gospodarczą począwszy od dnia, w którym nastąpiło przekroczenie limitu. W takiej sytuacji osoba wykonująca działalność gospodarczą jest zobowiązana do złożenia wniosku o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej w terminie 7 dni od dnia, w którym nastąpiło przekroczenie wysokości przychodu dopuszczalnego dla działalności nieewidencjonowanej.

Treść przywołanej powyżej regulacji pozwala na wyciągnięcie wniosku, iż osoba prowadząca działalność nierejestrowaną nie prowadzi działalności gospodarczej. Trzeba jednak pamiętać, że mimo to osiągane przez nią przychody nie są zwolnione z opodatkowania. Z tego względu zachodzi konieczność ewidencjonowania uzyskiwanych przychodów w uproszczonej ewidencji sprzedaży, a także ponoszonych kosztów.

Warto jednak zwrócić uwagę, że osoba, która prowadzi działalność nieewidencjonowaną nie jest zobowiązana do odprowadzania miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy. Wszystkie przychody osiągane z tytułu takiej działalności musi ujawnić dopiero w rocznej deklaracji podatkowej (PIT-36). Zgodnie z art. 20 ust. 1ba ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych będą one traktowane jako przychody z innych źródeł i zostaną opodatkowane na zasadach ogólnych, czyli według skali podatkowej.

Należy dodać, że zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych przychody osiągane w okresie od dnia przekroczenia limitu przychodów do dnia poprzedzającego dzień złożenia wniosku o wpis do rejestru lub bezskutecznego upływu terminu na jego złożenie są traktowane jako przychody z innych źródeł. Dopiero poczynając od dnia złożenia wniosku o wpis do CEIDG albo od dnia następującego po dniu, w którym nastąpił bezskuteczny upływ terminu na złożenie takiego wniosku, przedsiębiorca uzyskuje przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Zazwyczaj podmiot prowadzący działalność nierejestrowaną będzie podmiotowo zwolniony z podatku VAT. Zwolnienie to jednak nie będzie miało zastosowania, jeśli podatnik sprzedaje towary lub świadczy usługi, które od samego początku obligują go do zgłoszenia jako czynny podatnik VAT, niezależnie od wartości dokonywanej sprzedaży.