03.11.2014 r.
4 min

Obowiązki pracodawcy, który otrzymuje świadectwo pracy z zajęciem komorniczym

Ekspert PCKP

Skopiuj link
03.11.2014r.
4 min

Zajęcie komornicze a treść świadectwa pracy

Należy zwrócić uwagę na przepisy prawne regulujące wykazywania zajęcia komorniczego w świadectwie pracy, a mianowicie rozporządzenie MPiPS z dnia 15.05.1996 r. w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania oraz kodeks postępowania cywilnego. Ze wzoru świadectwa oraz z załącznika dotyczącego sposobu wypełniania świadectwa wynika, iż w pkt 5 świadectwa pracy należy podać informację o zajęciu wynagrodzenia (oznaczenie komornika i numer sprawy egzekucyjnej oraz wysokość potrąconych kwot). Dotyczy to oczywiście zobowiązań niespłaconych na dzień ustania zatrudnienia.

Z art. 884 § 2 kodeksu postępowania cywilnego wynika natomiast, iż w razie rozwiązania stosunku pracy z dłużnikiem dotychczasowy pracodawca czyni wzmiankę o zajęciu należności w wydanym dłużnikowi świadectwie pracy. Wzmianka w świadectwie pracy powinna zawierać oznaczenie komornika, który zajął należność, oraz numer sprawy egzekucyjnej, jak również wskazać wysokość potrąconych już kwot.

Kodeks postępowania cywilnego o pracodawcy zatrudniającym „zajętego” pracownika

Kwestia obowiązków pracodawcy została uregulowana w Dziale II  ustawy z dnia 17.11.1964 r. Kodeks postępowania cywilnego „Egzekucja z wynagrodzenia za pracę” (art. 880 – art. 888 kpc). Należą do nich:
 

  • zawiadomienie o zatrudnieniu pracownika pracodawcy, który wydał świadectwo pracy
  • zawiadomienie komornika wskazanego we wzmiance w świadectwie pracy

Ponadto, na wezwanie komornika pracodawca jest zobowiązany (art. 882 kpc):
 

  • przedstawić zestawienie periodycznego wynagrodzenia dłużnika za pracę oraz oddzielnie jego dochodu z wszelkich innych tytułów za okres trzech miesięcy poprzedzających zajęcie, za każdy miesiąc oddzielnie,
  • podać, w jakiej kwocie i w jakich terminach zajęte wynagrodzenie będzie przekazywane wierzycielowi,
  • w razie istnienia przeszkód do wypłacenia wynagrodzenia za pracę złożyć oświadczenie o rodzaju tych przeszkód, a w szczególności podać, czy inne osoby roszczą sobie prawa, czy i w jakim sądzie toczy się sprawa o zajęte wynagrodzenie i czy oraz o jakie roszczenia została skierowana do zajętego wynagrodzenia egzekucja przez innych wierzycieli.

Powyższych informacji pracodawca jest zobowiązany udzielić nie później niż w ciągu tygodnia od wezwania komornika. Pracodawca obowiązany jest do niezwłocznego zawiadomienia komornika oraz wierzyciela o każdej zmianie w/w okoliczności.

Sankcje

W świetle art. 886 § 1 kodeksu postępowania cywilnego pracodawcy, który nie wykonał obowiązków określonych w art. 881 § 3 i 4, nie złożył w przepisanym terminie oświadczenia przewidzianego w art. 882 albo zaniedbał przesłania dokumentów zajęcia wynagrodzenia nowemu pracodawcy dłużnika, stosownie do art. 884 § 2 i 3, komornik wymierza grzywnę w wysokości do dwóch tysięcy złotych. Grzywna może być powtórzona, jeżeli pracodawca nadal uchyla się od wykonania tych czynności w dodatkowo wyznaczonym terminie.

Podsumowując…

Mając na uwadze powyższe regulacje prawne oraz przepisy sankcyjne przede wszystkim musi Pani poinformować komornika o zatrudnieniu pracownika, którego wynagrodzenie było zajęte u poprzedniego pracodawcy. W dalszej kolejności o fakcie zatrudnienia należy powiadomić byłego pracodawcę, a po wezwaniu komornika – udzielić mu informacji ujętych w art. 882 § 1 kodeksu postępowania cywilnego.