Nie masz jeszcze konta?

PCKP

WYSZUKIWARKA
Tematyka:
Data szkolenia:
Jeśli chcą Państwo otrzymywać na bieżąco informacje o aktualnych szkoleniach, nowościach i promocjach, prosimy o podanie adresu e-mail

Wiadomości
Obwieszczenie pracodawcy, o którym mowa w art. 150 § 1 kodeksu pracy
19 czerwca 2022
Pracodawca, który nie jest objęty układem zbiorowym pracy lub nie ma obowiązku ustalenia regulaminu pracy określa w obwieszczeniu systemy i rozkłady czasu pracy oraz przyjęte okresy rozliczeniowe. Obwieszczenie nie należy do źródeł prawa pracy. Wyraża przyjęte przez pracodawcę zasady dotyczące organizacji procesu pracy.

W art. 150 § 1 kodeksu pracy ustawodawca przewidział, że systemy i rozkłady czasu pracy oraz przyjęte okresy rozliczeniowe czasu pracy ustala się w układzie zbiorowym pracy lub w regulaminie pracy albo w obwieszczeniu, jeżeli pracodawca nie jest objęty układem zbiorowym pracy lub nie jest obowiązany do ustalenia regulaminu pracy.

Stosując pomocniczo reguły wynikające z art. 1043 kodeksu pracy treść obwieszczenia wchodzi w życie po upływie dwóch tygodni od dnia podania go do wiadomości pracowników, w sposób przyjęty u danego pracodawcy. Nowi pracownicy powinni zostać zapoznani z obwieszeniem przed dopuszczeniem ich do pracy. Oświadczenie w tym zakresie powinno być odebrane na piśmie, a następnie zarchiwizowane w części B akt osobowych pracownika.
Zobacz także:
pobierz z Google Play
Jeśli powyższy artykuł okazał się interesujący i chcieliby Państwo na bieżąco otrzymywać najnowsze aktualności branżowe na swój telefon komórkowy, wystarczy pobrać i zainstalować naszą APLIKACJĘ MOBILNĄ.

All rights reserved PCKP   Data aktualizacji: 2022-07-01