Nie masz jeszcze konta?

PCKP

WYSZUKIWARKA
Data szkolenia:
Województwo:
Tematyka:
Jeśli chcą Państwo otrzymywać na bieżąco informacje o aktualnych szkoleniach, nowościach i promocjach, prosimy o podanie adresu e-mail

Wiadomości
Okres wyczekiwania na prawo do wynagrodzenia za czas choroby oraz zasiłku chorobowego
20 kwietnia 2021
Wynagrodzenie za czas choroby przysługuje pracownikowi dopiero po upływie okresu wyczekiwania. Co do zasady okres ten trwa 30 dni nieprzerwanego podlegania ubezpieczeniu chorobowemu.

Wynagrodzenie za czas choroby przysługuje pracownikowi po upływie 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego (art. 92 § 3 Kodeksu pracy w związku z art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa). Do tego okresu wlicza się poprzednie okresy ubezpieczenia chorobowego, jeżeli przerwa między nimi nie przekroczyła 30 dni lub była spowodowana urlopem wychowawczym, urlopem bezpłatnym albo odbywaniem czynnej służby wojskowej przez żołnierza niezawodowego (art. 4 ust. 2 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa).

Ubezpieczenie chorobowe przypadające przed urlopem wychowawczym zalicza się do okresu wyczekiwania na prawo do świadczeń chorobowych, pomimo iż czas korzystania z tego urlopu, podczas którego pracownik nie podlega ubezpieczeniu chorobowemu, przekracza 30 dni. Gdyby więc pracownik podjął pracę przed upływem 30 dni od dnia rozwiązania poprzedniej umowy o pracę, to ubezpieczenie chorobowe przypadające w trakcie tego zatrudnienia zostałoby wliczone do okresu wyczekiwania. W takim przypadku na prawo do wynagrodzenia chorobowego nie miałoby natomiast wpływu przebywanie na urlopie wychowawczym, nawet gdyby ten urlop trwał do dnia zakończenia umowy o pracę.
Zobacz także:
pobierz z Google Play
Jeśli powyższy artykuł okazał się interesujący i chcieliby Państwo na bieżąco otrzymywać najnowsze aktualności branżowe na swój telefon komórkowy, wystarczy pobrać i zainstalować naszą APLIKACJĘ MOBILNĄ.

All rights reserved PCKP   Data aktualizacji: 2021-05-11