14.07.2020 r.
1 min

Okres wyczekiwania na prawo do zasiłku w przypadku umowy zlecenia zawartej z własnym pracodawcą

Ekspert PCKP

Skopiuj link
14.07.2020r.
1 min

Ubezpieczenie chorobowe od części podstawy wymiaru składek dotyczącej przychodu z tytułu zawartej umowy zlecenia jest deklarowane – jak w przypadku pracownika – w pełnej wysokości.

Powstaje jednak pytanie, czy również dla potrzeb ustalania prawa do zasiłku należy przyjmować, że okres wyczekiwania dla ubezpieczonych wykonujących umowę zlecenia na rzecz własnego pracodawcy wynosi – tak jak w przypadku pracownika – 30 dni , czy – jak to ma miejsce w odniesieniu do zleceniobiorcy – 90 dni.

Z uwagi na podleganie pełnym ubezpieczeniom z tytułu zawartej umowy zlecenia tak samo jak w przypadku umowy o pracę, ubezpieczony w tej sytuacji nie musi podlegać ubezpieczeniu chorobowemu 90 dni, aby nabyć prawo do zasiłku.

W takim przypadku pracownika wykonującego zlecenie na rzecz własnego pracodawcy należy traktować jako osobę, która posiada okres wyczekiwania, a przychody z tytułu zawartej umowy osiągnięte w okresie, z którego ustalana jest podstawa wymiaru zasiłku, doliczyć do wynagrodzeń i uwzględnić w podstawie wymiaru zasiłku, pod warunkiem że zawarta umowa zlecenia trwa w trakcie orzeczonej niezdolności do pracy. Jeżeli w czasie pobierania zasiłku zakończy się okres, na jaki umowa była zawarta, należy przeliczyć podstawę wymiaru zasiłku z wyłączeniem przychodów osiągniętych z tytułu zawartej umowy zlecenia.