Nie masz jeszcze konta?

PCKP

WYSZUKIWARKA
Data szkolenia:
Województwo:
Tematyka:
Jeśli chcą Państwo otrzymywać na bieżąco informacje o aktualnych szkoleniach, nowościach i promocjach, prosimy o podanie adresu e-mail

Wiadomości
Okres wyczekiwania na prawo do zasiłku w przypadku umowy zlecenia zawartej z własnym pracodawcą
11 grudnia 2020
Przedsiębiorcy zawierający umowy cywilnoprawne z własnymi pracownikami mają obowiązek opłacania z tego tytułu pełnych składek na ubezpieczenia społeczne. Nie muszą jednak z tego tytułu składać dodatkowych dokumentów zgłoszeniowych, bowiem w takim przypadku składki z tytułu pracowniczego jak i od zawartej umowy zlecenia są sumowane i deklarowane w jednym raporcie ZUS RCA, który składany jest z pracowniczym kodem tytułu do ubezpieczeń.

Ubezpieczenie chorobowe od części podstawy wymiaru składek dotyczącej przychodu z tytułu zawartej umowy zlecenia jest deklarowane - jak w przypadku pracownika - w pełnej wysokości.

Powstaje jednak pytanie, czy również dla potrzeb ustalania prawa do zasiłku należy przyjmować, że okres wyczekiwania dla ubezpieczonych wykonujących umowę zlecenia na rzecz własnego pracodawcy wynosi - tak jak w przypadku pracownika - 30 dni , czy - jak to ma miejsce w odniesieniu do zleceniobiorcy - 90 dni.

Z uwagi na podleganie pełnym ubezpieczeniom z tytułu zawartej umowy zlecenia tak samo jak w przypadku umowy o pracę, ubezpieczony w tej sytuacji nie musi podlegać ubezpieczeniu chorobowemu 90 dni, aby nabyć prawo do zasiłku.

W takim przypadku pracownika wykonującego zlecenie na rzecz własnego pracodawcy należy traktować jako osobę, która posiada okres wyczekiwania, a przychody z tytułu zawartej umowy osiągnięte w okresie, z którego ustalana jest podstawa wymiaru zasiłku, doliczyć do wynagrodzeń i uwzględnić w podstawie wymiaru zasiłku, pod warunkiem że zawarta umowa zlecenia trwa w trakcie orzeczonej niezdolności do pracy. Jeżeli w czasie pobierania zasiłku zakończy się okres, na jaki umowa była zawarta, należy przeliczyć podstawę wymiaru zasiłku z wyłączeniem przychodów osiągniętych z tytułu zawartej umowy zlecenia.
Zobacz także:
pobierz z Google Play
Jeśli powyższy artykuł okazał się interesujący i chcieliby Państwo na bieżąco otrzymywać najnowsze aktualności branżowe na swój telefon komórkowy, wystarczy pobrać i zainstalować naszą APLIKACJĘ MOBILNĄ.

All rights reserved PCKP   Data aktualizacji: 2021-01-19