16.03.2021 r.
2 min

Okres zasiłkowy i świadczenie rehabilitacyjne w razie niezdolności do pracy przypadającej w trakcie ciąży

Ekspert PCKP

Skopiuj link
16.03.2021r.
2 min

Może się zdarzyć, że okres ciąży rozpocznie się w trakcie orzeczonej niezdolności do pracy, gdy ubezpieczona wykorzystała już znaczną część okresu zasiłkowego. Jeżeli niezdolność do pracy trwa nadal powyżej 182 dni, okres zasiłkowy ulegnie automatycznie wydłużeniu do 270 dni.  W takich okolicznościach może się okazać, że ubezpieczona nie urodzi dziecka w trakcie przysługującego okresu zasiłkowego lecz w terminie późniejszym, wykraczającym poza ustawowe 270 dni. Dlatego ustawodawca w tym przypadku przyznaje prawo do świadczenia rehabilitacyjnego.

Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje po wykorzystaniu pełnego okresu zasiłkowego. Kobieta  w ciąży otrzyma świadczenie w okresie niezdolności do pracy trwającej do dnia porodu, następnie skorzysta z zasiłku macierzyńskiego za okres urlopów macierzyńskiego i rodzicielskiego. Wysokość świadczenia rehabilitacyjnego w trakcie ciąży wynosi 100% podstawy wymiaru. Przy ustalaniu podstawy wymiaru świadczenia rehabilitacyjnego należy pamiętać o jej zwaloryzowaniu, o ile wskaźnik waloryzacji w kwartale, w którym przypada pierwszy dzień przyznanego decyzją ZUS świadczenia wyniesie powyżej 100%. Ze zwaloryzowanej podstawy wymiaru zasiłku zostanie również wypłacony w tym przypadku zasiłek macierzyński.

Jeżeli po powrocie z urlopów związanych z rodzicielstwem matka będzie korzystała z prawa do świadczeń z ubezpieczenia społecznego, a pomiędzy zakończonym urlopem rodzicielskim, a kolejnym zasiłkiem nie wystąpi przerwa co najmniej pełnych 3 miesięcy kalendarzowych, podstawę wymiaru kolejnych zasiłków będzie stanowiła nadal zwaloryzowana podstawa zasiłku chorobowego, która została ustalona do wypłaty świadczenia rehabilitacyjnego w trakcie ciąży oraz wypłaconego zasiłku macierzyńskiego.

Podstawa prawna:

art. 8, art. 19 ust.1, art. 43 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.