Nie masz jeszcze konta?

PCKP

WYSZUKIWARKA
Data szkolenia:
Województwo:
Tematyka:
WSZYSTKIE SZKOLENIA
Jeśli chcą Państwo otrzymywać na bieżąco informacje o aktualnych szkoleniach, nowościach i promocjach, prosimy o podanie adresu e-mail

Wiadomości
Okresy nieobecności pracownika w pracy, za które nie przysługuje mu wynagrodzenie, a ZUS
7 czerwca 2019
Pracownik ma obowiązek informować pracodawcę o swojej nieobecności w pracy. Co do zasady za czas nieobecności nieusprawiedliwionej pracownikowi nie przysługuje prawo do wynagrodzenia. W takim przypadku przerwa w opłacaniu składek powinna zostać wykazana w miesięcznych raportach ZUS.

Dokumentem właściwym do przekazania do ZUS informacji o nieobecności pracownika w pracy powodującej przerwę w opłacaniu składek jest raport imienny o wypłaconych świadczeniach i przerwach w opłacaniu składek – ZUS RSA. Stanowi on załącznik do deklaracji ZUS DRA. Wskazana przerwa może dotyczyć wyłącznie dni będących dla danego pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy. Zatem, jeżeli pracownik nie pracuje w soboty i niedziele, to nawet w przypadku, gdy nieobecność nieusprawiedliwiona będzie obejmować dni poprzedzające i następujące po weekendzie, to tylko w dniach pracy może zostać wskazana przerwa w opłacaniu składek. W takim przypadku soboty i niedziele nie mogą zostać zaliczone do okresu nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy, bo są one dla niego dniami wolnymi. Wolne dla pracownika soboty, niedziele lub święta nie są uwzględnianie w okresie przerwy.

Okres nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy, za który nie przysługuje prawo do wynagrodzenia, należy wykazywać w raporcie rozliczeniowym ZUS RSA z kodem przerwy 152. Natomiast, w razie wystąpienia okresów usprawiedliwionej nieobecności bez prawa do wynagrodzenia lub zasiłku, ujmuje się je pod kodem 151. Najczęściej ma to miejsce w sytuacji, kiedy pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim bez prawa do wynagrodzenia chorobowego lub zasiłku.

Zobacz także:
pobierz z Google Play
Jeśli powyższy artykuł okazał się interesujący i chcieliby Państwo na bieżąco otrzymywać najnowsze aktualności branżowe na swój telefon komórkowy, wystarczy pobrać i zainstalować naszą APLIKACJĘ MOBILNĄ.

All rights reserved PCKP   Data aktualizacji: 2020-05-29